Chcete udělat svůj skleník chytrým, ale nevíte, jak na to? Instalace je jednoduchá, pojďte si ji projít krok za krokem. Úplně na začátku je potřeba rozmyslet si umístění řídicí jednotky. Měla by být na dobře přístupném místě a blízko k ostatním periferiím. Obvykle se hodí prostor vedle vchodových dveří. Pokud Vám záleží na estetické stránce, připravte si dvojici kovových lišt a upevněte je ke kostře skleníku.
Řídicí jednotka je už na svém místě, nyní je potřeba zapojit senzory. Kabel venkovního senzoru teploty a vlhkosti vzduchu protáhněte za stěnu s řídicí jednotkou a umístěte ho třeba poblíž obvodového rámu. Jenom pozor na přímý sluneční svit, ovlivňuje naměřené hodnoty. Jeho vnitřní variantu potom můžete zavěsit volně do prostoru. S půdními senzory je to snadné, kabel se pokládá na povrch záhonu.
Nyní už dokážeme zjistit podmínky ve skleníku, ale zatím je neumíme ovládat. Nejprve se pustíme do řízení ventilace. O tu se starají elektrické otevírače, podlahový ventilátor a ohřívač. Úchyty otevíračů jsou poměrně univerzální. Nejčastěji se připevňují uprostřed okna k jeho rámu a kostře skleníku, možností je ale více. Pro ventilátor s ohřívačem se hodí třeba středová ulička.
Teď už zbývá vyřešit zavlažování a můžete začít pěstovat. Modul s ventily může být na liště přímo pod řídicí jednotkou. Odtud lze po kostře skleníku natáhnout rozprašovací hadici nad středovou uličku. Vodní mlha dopadající do betonové uličky zajistí dokonalé klima. Samostatný ventil se připevňuje pouze na přívodní hadici. Zavlažovací hadice se potom pokládají přímo mezi rostliny.