Začínáme s Chytrým skleníkem

  • Autor příspěvku
  • Čas na čtení:3 minuty čtení

Chcete udělat svůj skleník chytrým, ale nevíte, jak na to? Instalace je jednoduchá, pojďte si ji projít krok za krokem. Úplně na začátku je potřeba rozmyslet si umístění řídicí jednotky. Měla by být na dobře přístupném místě a blízko k ostatním periferiím. Obvykle se hodí prostor vedle vchodových dveří. Pokud Vám záleží na estetické stránce, připravte si dvojici kovových lišt a upevněte je ke kostře skleníku. 

Vhodné umístění řídicí jednotky a modulu s ventily
Venkovní senzor přilepený k čelní stěně skleníku

Řídicí jednotka je už na svém místě, nyní je potřeba zapojit senzory. Kabel venkovního senzoru teploty a vlhkosti vzduchu protáhněte za stěnu s řídicí jednotkou a umístěte ho třeba poblíž obvodového rámu. Jenom pozor na přímý sluneční svit, ovlivňuje naměřené hodnoty. Jeho vnitřní variantu potom můžete zavěsit volně do prostoru. S půdními senzory je to snadné, kabel se pokládá na povrch záhonu.

Nyní už dokážeme zjistit podmínky ve skleníku, ale zatím je neumíme ovládat. Nejprve se pustíme do řízení ventilace. O tu se starají elektrické otevírače, podlahový ventilátor a ohřívač. Úchyty otevíračů jsou poměrně univerzální. Nejčastěji se připevňují uprostřed okna k jeho rámu a kostře skleníku, možností je ale více. Pro ventilátor s ohřívačem se hodí třeba středová ulička. 

 

Půdní senzor v ideální hloubce
Ukázka montáže otevírače oken

Teď už zbývá vyřešit zavlažování a můžete začít pěstovat. Modul s ventily může být na liště přímo pod řídicí jednotkou. Odtud lze po kostře skleníku natáhnout rozprašovací hadici nad středovou uličku. Vodní mlha dopadající do betonové uličky zajistí dokonalé klima. Samostatný ventil se připevňuje pouze na přívodní hadici. Zavlažovací hadice se potom pokládají přímo mezi rostliny.

Řízení podmínek zabraňuje i výskytu nemocí
Zapojte řídicí jednotku do zásuvky a Váš skleník se promění v chytrý. Chcete si začít pěstovat čerstvou a domácí zeleninu nepřetržitě po celý rok? Vyberte si jeden z našich oblíbených balíčku nebo si nechte zpracovat nabídku realizace Chytrého skleníku na míru.
Abyste si udělali lepší představu o tom, z jakých součástí se Chytrý skleník skládá a jak mají být ve skleníku správně rozmístěny, připravili jsme pro vás virtuální prohlídku jedním z našich nejčastějších skleníků. Na obrázku je obloukový skleník o rozměrem 6 x 3 metry, který má navíc zesílený polykarbonát o tloušťce 6 mm. Celoročně v něm lze vypěstovat dostatek zeleniny pro čtyřčlennou rodinu.