Celoroční produkce domácí zeleniny není vůbec špatná záležitost

  • Autor příspěvku
  • Čas na čtení:5 minuty čtení

Jsme moc rádi, když vidíme, jak se našim zákazníkům v Chytrých sklenících daří. Každá zpráva o tom, jak jsou spokojení nás o to víc nakopne být lepší a pracovat usilovněji. A ještě více si vážíme toho, že se s námi naši zákazníci rádi podělí o své zkušenosti veřejně. Moc děkujeme panu Martinu Houdkovi a paní Karině Houdkové za milý rozhovor o tom, co jim Chytrý skleník přinesl

Představte se nám. 

Martin Houdek a Karina Houdková – žijeme v Malých Kyšicích a oba pracujeme v Praze. 

Odkud jste se o nás dozvěděli? 

O Chytrém skleníku jsem se dozvěděl náhodně, myslím, že při vyhledávání skleníku jako takového. Mám rád zajímavé a efektivní technologie a zároveň jako stále začínající včelař rádi s manželkou zkoušíme něco vypěstovat. Máme i slepice a není nad vlastní vejce. Jsme zároveň vegetariáni a jako vlastníci kořenové čističky používáme bio drogerii. 

Jak dlouho Chytrý skleník používáte? 

Skleník máme od podzimu 2022.

Rodina Houdkova má Chytrý skleník od podzimu roku 2022. Pěstovat začali okamžitě. 🙂

Jak pro Vás byla náročná instalace? Kolik času Vám zabrala? 

S instalací jsme trochu čekali na kapacitu zedníků kvůli podezdívce a následně trvalo, než jsme přivedli do skleníku vodu ze studny a osadili vše tak, jak má být. Následně jsme využili montáže konstrukce skleníku i chytré výbavy kompletně na klíč. 

Co ve skleníku pěstujete? 

Začali jsme hned na podzim 2022 se saláty, ředkvičkami, kadeřávkem a špenátem, a v létě přidali květák, rajčata a bylinky

Pan Houdek měl při seznamování s Chytrým skleníkem několik podnětných dotazů ohledně volby podmínek. Tímto nás inspiroval k umístění přepínače pro letní/zimní režim do webové aplikace, kde je pro začátečníky nově dostupná i nápověda. 

Jak nakládáte se zeleninou vypěstovanou v Chytrém skleníku? 

Používáme pro svojí spotřebu, něco rozdáme v rámci rodiny. Například kadeřávek je výborný na přípravu pesta.

“Kadeřávek je výborný na přípravu pesta,” říká pan Martin Houdek.

Splnil Chytrý skleník Vaše očekávání? 

Určitě ano, a i přes počáteční náklady před startem skleníku jsme věřili, že to dává veliký smysl vzhledem k automatické obsluze a optimální práci s vodou. Zároveň celoroční produkce není vůbec špatná záležitost. 

Co spatřujete jako největší výhody chytrého pěstování? 

Jak jsem zmínil plnou automatizaci a optimalizaci vlhkosti/větrání/topení.

“Chytrý skleník naše očekávání určitě splnil. Teď jsme v očekávání doplnění hydroponie.” 🙂

Instalace Vašeho skleníku byla dokončena v listopadu. Zkoušel jste něco vypěstovat i během zimního období? 

Začali jsme hned na podzim 2022 se saláty, ředkvičkami, kadeřávkem a špenátem. 

Dohlížel jste do skleníku vzdáleně? Například z dovolené? 

Nastavení jsem zatím ladil přímo u skleníku, vzdálenou kontrolu jsem nedělal, ale jednou se to vymstilo, když po bouřce vypadl jistič čerpadla ve studni. Naštěstí škoda nebyla velká.

Připojení Chytrého skleníku ke vzdálenému dohledu jednoznačně doporučujeme. Stačí zadat přihlašovací údaje k domácí Wi-Fi, a do webové aplikace se rázem dostanete odkudkoliv na světě. Získáte tím i přístup k nejnovějším funkcím. 

Je něco, co u chytré výbavy postrádáte? 

V tuto chvíli mě nic nenapadá, a jsem v očekávání doplnění hydroponie a změny SW v řídicí jednotce. 

Hydroponický systém nebyl v době montáže skleníku pana Houdka ještě ani na trhu, i přesto jej může do svého Chytrého skleníku nyní doplnit bez výměny stávající chytré výbavy. Při vývoji novinek vždy myslíme i na kteréhokoliv ze stávajících zákazníků. 

Doporučil byste naše zařízení svým známým? 

Skleník viděli všechny naše návštěvy a rozhodně doporučujeme. Myslím, že letos to byla první zkušenost, na které budeme dál stavět a zlepšovat se v pěstování zdravé domácí zeleniny. 

Moc se těšíme na další osobní setkání během montáže unikátního hydroponického systému, který panu Houdkovi pomůže lépe využít prostor ve skleníku, a zároveň sníží náklady na ohřev díky ukládání energie ze slunečních paprsků.