Chytrý skleník bychom už za nic nevyměnili

  • Autor příspěvku
  • Čas na čtení:5 minuty čtení

Jsme moc rádi, když vidíme, jak se našim zákazníkům v Chytrých sklenících daří. Každá zpráva o tom, jak jsou spokojení nás o to víc nakopne být lepší a pracovat usilovněji. A ještě více si vážíme toho, že se s námi naši zákazníci rádi podělí o své zkušenosti veřejně. Moc děkujeme panu Jakubovi Novotnému za milý rozhovor o tom, co mu Chytrý skleník přinesl

Představte se nám. 

Jmenuji se Jakub Novotný a žiji s manželkou a roční dcerou v rodinném domě s velkou zahradou na vesnici poblíž Prahy. Naši zahradu jsme vždy využívali k pěstování rostlin, avšak skleník jsme nikdy neměli. Zvolili jsme skleník 6×3 m se dvěma okny.

Na stavbu skleníku využil pan Novotný služeb dodavatelských firem.

Odkud jste se o nás dozvěděl? 

O společnosti Sensorie jsem se dozvěděl z You Tube, když jsem při hledání informací o skleníku narazil na video, kde pan Ing. Bažout představoval projekt chytrého skleníku. Jsem nadšenec a podporovatel moderních technologií, a proto jsem neváhal a pana Ing. Bažouta kontaktoval.

Pan Novotný se s námi tehdy spojil pomocí kontaktního formuláře, kde stručně popsal, co od zamýšleného Chytrého skleníku očekává. Do druhého dne jsme pro něj sestavili nabídku na míru, kterou jsme společně doladili během bezplatné telefonické konzultace. V nabídkách na míru umíme kromě výběru modelu skleníku a vhodné chytré výbavy spočítat i předpokládané provozní náklady pro danou lokalitu a množství vypěstované zeleniny. 

Jak dlouho Chytrý skleník používáte?

Tento rok pro nás byla první sezóna, která se, dle mého názoru, velice vydařila. Skleník se v sezóně proměnil v nepropustnou džungli a záplava úrody lahodila oku pokaždé, kdy tam člověk nakoukl.

“Byla to pro nás první sezóna, která se, dle mého názoru, velice vydařila,” říká spokojený pan Novotný.

Přesně tyto momenty jsou důvodem, proč máme svou práci tolik rádi. Objednávky pro nás nejsou čísla, ale příběhy našich úžasných zákazníků o tom, jak společně s námi našli cestu k čerstvé domácí zelenině plné vitaminů. 

Jak pro Vás byla náročná instalace? Kolik času Vám zabrala? 

Jak praví klasik, tak na odborné věci mají být odborníci. 😊 Na stavbu skleníku i na montáž chytré výbavy jsme využili služeb dodavatelských firem a nechali si vše odborně nainstalovat. Vzhledem k mému časovému vytížení jsem tuto službu více než uvítal.

Montáž chytré výbavy se nesla vždy v přátelském duchu. 🙂

Co ve skleníku pěstujete? 

Ve skleníku jsme letos pěstovali převážně různé druhy rajčat a paprik. Dále ale také lilky, květák, brokolici, mrkev nebo třeba ředkvičky. Příští rok ale chceme vyzkoušet i další rostliny, např. česnek, špenát nebo patizon.

Úroda ve skleníku pana Novotného hrála všemi barvami. 🍆 

Protože bohatá úroda se bez správné volby plodin neobejde, k Chytrým skleníkům nově dodáváme i příručku o tom, co pěstovat klasicky v půdě nebo moderně hydroponicky, a ve kterém ročním období. Věříme, že inspiraci v ní najdou úplní začátečníci, ale i zkušení pěstitelé. 

Jak nakládáte se zeleninou vypěstovanou v Chytrém skleníku? 

Vzhledem k tomu, že jsme na jaře při sázení rostlinek měli trochu “velké oči”, tak jsme pak přívaly úrody nestíhali jíst. Začali jsme tedy zavařovat lečo na zimu a o značnou část úrody jsme se také rozdělili se sousedy, kteří k nám chodili chytrý skleník okukovat.

Splnil Chytrý skleník Vaše očekávání?

Nemáme zkušenosti s “obyčejným” skleníkem, ale tento “Chytrý” bychom už za nic nevyměnili. Očekávání splnil na jedničku. Také osobní setkání s panem Ing. Bažoutem bylo vždy vřelé. Jsem rád, že jsme podpořili takto smysluplný projekt a člověka, který je pro to maximálně zapálený.

Chytrý skleník vznikal jako studentský projekt s malými zdroji, ale obrovským zápalem pro věc. Jenom díky podpoře z okolí a nadšení zákazníků jako je pan Novotný, se Chytrý skleník dočkal dnešní podoby. Toho si moc vážíme a věříme, že pěstování domácí zeleniny se brzo stane normou

Co spatřujete jako největší výhody chytrého pěstování?

Největší výhodou je pro mě osobně bezesporu úspora času a starostí. Skleník si sám otevře nebo zavře okna, sám se zalije, sám si vytvoří pomocí ventilátoru a mlžičky, popř. přímotopu podmínky, jaké potřebuje. S klidným svědomím tak můžete odjet třeba na dovolenou a víte, že o úrodu je postaráno. 

Ušetřil Vás Chytrý skleník rutinních úkolů? 

Dozajista. A to byl také jeden z hlavních důvodů, proč jsme do tohoto projektu šli. Chtěli jsme skleník, ale nechtěli jsme být jeho otroky. A to se nám s chytrým skleníkem splnilo. Práce ve skleníku je tak pro nás radost a ne starost. 

Podařilo se Vám prodloužit vegetační dobu?

Ano. Máme také systém fotovoltaické elektrárny, což nám náklady na provoz skleníku snížilo na minimum. Plody tak mohou díky chytrému skleníku zůstat déle na rostlině. Ještě na začátku prosince jsme si užívali vlastních čerstvých paprik.

K Chytrým skleníkům nově dodáváme i příručku o tom, co pěstovat klasicky v půdě nebo moderně hydroponicky. 💧

Dohlížel jste do skleníku vzdáleně? Například z dovolené? 

Ano, pravidelně jsem skleník kontroloval pomocí aplikace v telefonu z práce nebo z dovolené. Ve skleníku máme i kameru, díky které lze získat ještě lepší přehled o dění uvnitř. 

Je něco, co u chytré výbavy postrádáte? 

Uvítal bych snad jen více než dva okruhy na zalévání, aby šly k systému připojit i přilehlé záhony. A také by chytrá výbava mohla zvládat třeba pletí. 😊 

Uvažujete o rozšíření chytré výbavy o některou z novinek? 

Již na začátku jsme zvolili nejvyšší balíček výbavy chytrého skleníku. Teď v zimě jsme si navíc nechali namontovat i sadu pro hydroponické pěstování, takže momentálně už není o co rozšiřovat… Pokud ale časem přijde (a já věřím, že přijde) pan Ing. Bažout s nějakou novinkou, např. speciální reflektor, který rostlinám v zimním období přisvítí, a prodlouží tak vegetaci, rádi si ji necháme předvést a případně systém inovujeme

Chytrý skleník dostal od samého začátku nespočet vylepšení a jinak tomu nebude ani v dalších letech. U veškerých novinek přitom dbáme na to, aby si je mohli pořídit nejen noví, ale i stávající zákazníci. 

Doporučil byste naše zařízení svým známým? 

Rozhodně ANO, a také se o to snažím! Pravdou ale je, že postavit skleník jen tak na zelené louce se vším, co k tomu patří, a udělat z něj chytrý, není nejlevnější záležitost. Výhoda je, že chytrý systém lze koupit v základní verzi a následně ho rozšiřovat dle libosti. Jako další výhodu vnímám i napojení hydroponického systému do stávající řídící jednotky a o trochu rozšířenější verzi aplikace, což umožní skleník využívat ještě déle a investici do skleníku tak využít na maximum.