Rozkvetlý domov – Africká fialka

  • Autor příspěvku
  • Čas na čtení:3 minuty čtení

Možná i vám, stejně tak jako mně, chybí louky a zahrady plné krásného barevného kvítí. Krajina se nám už dostatečně uložila k zimnímu spánku, a pestrobarevný koberec je na pár týdnů či měsíců pryč. Nemusíte ale smutnit, zajeďte si do obchodu, a pořiďte si do domácnosti africkou fialku. Že o této květině a péči o ní nic nevíte? Nevadí, rádi vám poradíme.

Africká fialka je tropická rostlina, která je oblíbená zejména v USA. Poslední dobou ale vzrůstá o tuto malou krásnou květinku zájem i u nás. Je to způsobeno zejména díky nenáročnosti a skromnosti květiny. Africká fialka je úžasná v tom, že při správné péči vám dělá radost rozkvetlými kvítky po celý rok. Její květy mohou mít různý tvar, dokonce mohou být i zvlněné. Tato fialka má pestrou barevnou škálu, existuje i mnoho pestrobarevných odrůd, nebo jsou takové, které mají krásně lemovaný okraj. Africká fialka má masité listy tvaru srdce, které jsou pokryté jemnými chloupky.

Africká fialka vám při správné péči bude dělat radost svými barevnými kvítky po celý rok. 🙂

Aby vás africká fialka těšila svým krásným kvítím, potřebuje hodně světla. Dbejte však na to, že přímé sluneční paprsky jí nesvědčí. Když není zbytí, snese i polostín. Vyvarujte se však průvanu, ten fialce rozhodně nesvědčí.

Co se týká teploty, nejvíce si africká fialka hoví při 18-24 °C. Pokud se ocitne v místnosti, kde teplota vzduchu klesne na 15 °C, nezapomeňte jí snížit pro dobrý růst zálivku.

Africkou fialku zaléváme odstátou vodou pokojové teploty do podmisky nebo pod listy. Nikdy ji nezalévejte přes lístky, podpoříte tím hnilobu. Příliš jí nevyhovuje ani rosení, avšak vlhký vzduch má ráda, a podpoříte tím její kvetení. Jednou za 2-3 týdny fialku přihnojte standartním tekutým hnojivem.

Africká fialka je skromná a nenáročná pokojová květina, která vám vykouzlí úsměv na tváři i během dlouhých zimních večerů. 🙂

Pokud se stane, že se na listech fialky objeví hnědé skvrny, dopřejte jí první pomoc. Hnědé flíčky mohou být v lepším případě způsobené popálením od přímého slunečního světla, v tom horším se jedná o virové onemocnění. Nejlepším řešením je pak v takovém případě listy se skvrnami odstranit. Pokud máte doma vysokou vzdušnou vlhkost, může se u fialky objevit nebezpečné padlí nebo plíseň šedá. I zde je nutné neprodleně napadené části rostliny zlikvidovat, hodně větrejte a omezte zalévání a hnojení rostliny.

Díky tomu, jak je africká fialka nenáročná a skromná vám může dělat radost nejen doma, ale třeba i ve vaší kanceláři. 🙂

Barevná kvítka africké fialky jsou pastvou pro oči. 🙂