V Chytrém skleníku pěstuji suchomilné orchideje

  • Autor příspěvku
  • Čas na čtení:5 minuty čtení

Jsme moc rádi, když vidíme, jak se našim zákazníkům v Chytrých sklenících daří. Každá zpráva o tom, jak jsou spokojení nás o to víc nakopne být lepší a pracovat usilovněji. A ještě více si vážíme toho, že se s námi naši zákazníci rádi podělí o své zkušenosti veřejně. Moc děkujeme panu Pavlu Sucháčkovi ze Sadů sv. Prokopa s.r.o. za milý rozhovor o tom, co mu Chytrý skleník přinesl

1. Představte se nám. 

Jsme jihočeská sociální biofarma. Na 35 hektarech pěstujeme hlavně ovoce – jabloně, hrušně, třešně, švestky, na orné půdě máme jahody. Od ostatních farem se odlišujeme tím, že veškerý vypěstovaný materiál prodáváme zákazníkům v první jakosti, případně vše sami zpracujeme do moštů a přesnídávek. Ze zeleniny pěstujeme i brambory, cibuli nebo česnek.

Pěstujeme hlavně ovoce - jabloňe, hrušně, třešně a švestky. Zdroj: Facebook Sady sv. Prokopa

Aktuálně jsme začali dělat na projektu větších fóliovníků, kde plánujeme využít vaši technologii pro pěstování zeleniny. Momentálně probíhá výstavba skleníku, provoz bude tedy teprve zahájen. V mém soukromém skleníku testuji chytrou výbavu pro pěstování suchomilných orchidejí a jsem maximálně spokojen. 

Větší skleníky lze systémem Sensorie ovládat zásluhou spolupráce více řídicích jednotek. Díky tomu dokážeme ovládat skleník o téměř libovolné velikosti. 

2. Kdo patří mezi Vaše odběratele? 

Máme vlastní farmářský obchod, přes který prodáme 40 % z celkové produkce. V jižních Čechách máme bioobchody, se kterými se zaměřujeme převážně na koncové zákazníky. Okrajově spolupracujeme s prodejci farmářských bedýnek. Podporujeme hlavně lokální prodejce, s obchodními řetězci nespolupracujeme. Pokud se toho hodně urodí, materiál posíláme do zpracoven v Rakousku nebo Švýcarsku.

3. Jak dlouho Chytrý skleník používáte?

Chytrou výbavu jsem si po telefonické konzultaci pořídil na konci roku 2021 a od začátku roku 2022 ji mám zapojenou v soukromém orchidejovém skleníku. Druhou sadu chytré výbavy plánujeme využít pro pěstování zeleniny v Sadech sv. Prokopa.

Chytrou výbavu mám zapojenou ve skleníku od začátku roku 2022.

4. Jak pro Vás byla náročná instalace? Kolik času Vám zabrala?

Návod k systému je přehledný a montáž byla dost jednoduchá. Potýkal jsem se s připojením k Wi-Fi, ale příčina nebyla na straně Chytrého skleníku. Mám doma chytrou domácnost a princip zprovoznění je podobný. 

5. V čem je pěstování orchidejí specifické?

Ve skleníku v současnosti pěstuji suchomilný druh orchidejí, které potřebují velmi specifické podmínky. V první polovině roku potřebují sucho, dále je pro ně důležitá silná zálivka a v následujícím roce se cyklus opakuje. 

Z tohoto pohledu je velice užitečné elektrické otevírání oken, které nereaguje pouze na teplotu, ale i na vlhkost vzduchu. 

6. Jak nakládáte s úrodou vypěstovanou v Chytrém skleníku?

Orchideje prodáváme do specializovaných obchodů nebo například do botanických zahrad. Do budoucna budeme Chytrý skleník dále využívat k pěstování sadby zeleniny v Sadech sv. Prokopa.

Na orné půdě pěstujeme jahody. Zdroj: Facebook Sady sv. Prokopa

7. Splnil Chytrý skleník vaše očekávání?

Ano, vaše řešení je velice uživatelsky přívětivé a jednoduché na montáž i nastavení. Je na něj spolehnutí, od začátku provozu jsem nemusel řešit žádnou závadu. 

8. Je něco, co u chytré výbavy postrádáte?

Z funkcí mi trochu schází zavírání oken před silným větrem nebo deštěm, aby nemohlo dojít k jejich poškození nebo zaplavení skleníku. Průmyslová řešení toto nabízí, nicméně jsou 3 – 4x dražší než to vaše. Užitečnou funkcí by mohlo být i zasílání SMS v případě výpadku proudu nebo nebezpečných teplot. Kromě toho jsem další nevýhody nenašel, spíše naopak. 

9. V čem naopak vidíte plus? 

Líbí se mi, že otevírání oken přes rozbočovač probíhá postupně, tedy jedno okno po druhém. 

Do budoucna dokonce plánujeme aktualizaci, která bude volit počet otevřených oken podle toho, jak hodně se teplota a vlhkost vzduchu liší od nastavených hodnot.