Výzkum má pomáhat každému z nás

  • Autor příspěvku
  • Čas na čtení:4 minuty čtení

V uplynulých týdnech slýcháme mnoho zpráv o tom, že nové technologie mohou nahradit pracovní místa, u kterých jsme si to ještě nedávno nedokázali vůbec představit. Může to být skvělá příležitost, jak se odprostit od jednotvárné práce a přesunout se na pozici, která nás může dále rozvíjet. Na druhou stranu, vývoj některých technologií nám může přinést i mnoho vrásek na čele.

U nás v Sensorii je etická stránka výzkumu a vývoje velice důležitá. Chytrý skleník měl vždy za cíl jediné – podporu široké veřejnosti v pěstování čerstvé a domácí zeleniny. Nesmírně si vážíme toho, když s námi zákazníci sdílejí radost z pěstování s naší chytrou výbavou. Je to důležitý zdroj motivace pro další výzkum a vývoj naší technologie určené pro všechny z nás. Rád bych vám nyní představil, jaké novinky v následujících měsících chystáme.

Součástí našeho výzkumu je i učení Chytrého skleníku hospodařit s teplem ze Slunce a přírodní cestou ho využívat ke svému chodu.

Každý vývoj potřebuje kromě dostatečné motivace i dostatek financí. Na podzim loňského roku se nám podařilo přesvědčit panel odborníků sestavený významnou agenturou CzechInvest, že naše nápady stojí za to realizovat. Získali jsme významnou finanční podporu v rámci programu Technologická inkubace. O co se přesně jedná?

Projekt Technologická inkubace představuje zásadní investici do budoucnosti českého průmyslu. V horizontu nadcházejících pěti let předpokládá podpořit až 250 inovativních startupů částkou až 850 milionů korun v klíčových oblastech. Patří mezi ně umělá inteligence, mobilita, kreativní průmysly, kosmické technologie, ekologie a cirkulární ekonomika, chytrá řešení v oblastech zdravotnictví, farmacie či kybernetické bezpečnosti. Jsme hrdí, že žijeme v zemi, která nadějným projektům vytváří skvělé zázemí, jak se rozvíjet. A ještě více si ceníme toho, že můžeme být součástí.

Co chceme v rámci Technologické inkubace realizovat? Naším hlavním cílem je zkoumání fascinující technologie hydroponického pěstování a tepelných čerpadel. Hledáme cesty, jak pěstovat v maximálním souladu s přírodou a s principy moderního zemědělství, protože pěstovat pod širým nebem je rok od roku náročnější. Technologická inkubace nám umožnila postavit pilotní hydroponický systém, na kterém můžeme dále stavět a i díky umělé inteligenci ho v budoucnu udělat dostupnější pro všechny. Zároveň Chytrý skleník naučíme hospodařit s teplem ze slunce a přírodní cestou ho využívat k chodu Chytrého skleníku.

Naším hlavním cílem je i zkoumání fascinující technologie hydroponického pěstování.

Velké poděkování patří všem, kteří nám na naší cestě při budování Chytrého skleníku pomáhali. Koho máme na mysli? Vysoké učení technické v Brně nás naučilo technologiím rozumět. Kolegové a přátelé z JIC nám ukázali, že založit vlastní firmu nemusí být raketová věda. Díky CzechInvestu zase víme, že výzkumný grant nemusí znamenat úmornou byrokracii a může skutečně pomoci. Upřímně vám děkujeme.

Upřímně děkujeme všem za podporu a pomoc na naší cestě budování Chytrého skleníku. 🙂