Aquaponie a další novinky v aplikaci Chytrého skleníku

  • Autor příspěvku
  • Čas na čtení:6 minuty čtení

Zdravé a chutné jídlo je základem spokojeného života a není nikdo, kdo by se bez něj obešel. Přístup lidí k jídlu je ale často překvapivý a plný rozporů, kterým nerozumím. Dovážíme rybí maso z udržitelného lovu v dalekých oceánech, přitom máme lokální rybárnu jen pár kroků od domova. Pochutnáváme si na ekologicky pěstovaných salátech, které k nám vezl kamion přes celý kontinent. Kvůli uhlíkové stopě sundáváme z aut zadní stěrače, pijeme papírovými brčky, a přitom na druhé straně tolik plýtváme.

Přinášíme další novinky v aplikaci Chytrého skleníku. 💻

Nakrmit všechny hladové krky na světě není snadný úkol a neexistuje jediné spásné řešení, které všechno zachrání. Rád bych se s vámi ale podělil o tom, jakého velkého úspěchu se nám z pohledu potravinové soběstačnosti podařilo v Sensorii dosáhnout. A když to někoho inspiruje k rozhodnutí udělat něco jinak a připojit se třeba i do naší pěstitelské rodiny, budeme jen rádi. Pojďme se nyní podívat na to, jak díky nové aktualizaci Chytrého skleníku můžeme mít zdravou domácí zeleninu, ovoce i rybí maso po celý rok, a třeba i bez přípojek vody nebo elektřiny. 

Podzimní aktualizace Chytrého skleníku totiž přináší hned dvě obrovské novinkyprovoz Chytrého skleníku výhradně ze sluneční elektřiny a aquaponický chov ryb. Jak ale spolu tato zdánlivě nezávislá vylepšení úzce souvisí? Chytrý skleník od roku 2023 využívá energii slunečních paprsků k ohřevu během chladných nocí. Toto řešení již běžně funguje nejen u nás, ale celoročně s ním pěstuje i řada našich zákazníků, z čehož máme obrovskou radost.

Podzimní aktualizace Chytrého skleníku přináší hned dvě obrovské novinky. 🍂

Akumulace tepla do sběrné nádoby po drtivou část roku stačí, ale během nejsilnějších mrazů je nutné pomoci si elektřinou. Abychom mohli hydroponický ohřev poslat na věčný odpočinek úplně, potřebovali bychom nejen velkou sběrnou nádobu na dešťovku, ale dokonce celé jezírko. Aquaponické jezírko nám sice nějaký prostor ve skleníku zabere, ten lze ale využít třeba moderní hydroponickou kaskádou. Dochází zde k fascinující symbióze, kdy ryby tvoří výživu pro rostliny v půdě i hydroponických košíčcích a rostliny čistí na oplátku vodu pro ryby v jezírku. Nejen, že se nám na stejnou plochu vejde více rostlinek, svůj Chytrý skleník jsme obohatili o novou krásu přírody a vytvořili zde domov pro nové obyvatele.

Díky aquaponickému jezírku můžete mít neomezený přísun zdravého rybího masa i vy. 🐟

A co přesně aktualizace Chytrého skleníku o aquaponické pěstování přináší? Chytrý skleník umí nově ovládat aquaponickou filtraci, ve které dochází k přeměně škodlivých látek z jezírka na rostlinnou potravu. Dále ovládá systém vzduchování a řídí i proces ukládání tepla ze Slunce. Aby rybkám skutečně nic nechybělo, postavili jsme i aquaponické krmítko, které dávkuje rybí krmivo v souladu s rychlostí jejich metabolismu. Nedochází tedy k hladovění ryb ani zahnívání nevyužitého krmiva. No a jak je to s tou elektřinou? 

I když to není žádné drastické číslo, nejvíc elektřiny se v Chytrém skleníku spotřebuje na ohřev v zimním období, který jsme právě elegantně vyřešili výstavbou aquaponického jezírka. Pomyslně druhou nejnákladnější položkou je provoz hydroponického čerpadla a aquaponické filtrace. Tyto součásti naštěstí nejvíc elektřiny spotřebují za teplého slunečného počasí, což jde solární nabíječce naproti. Na závěr zbývá vyrobit něco málo pro chytrou výbavu, která klasické pěstování v půdě, moderní hydroponii i fascinující aquaponii propojuje a zajišťuje, aby měl každý tvor v Chytrém skleníku optimální podmínky pro život. A s tím si solární nabíječka hravě poradí i během nejhoršího počasí.

V Chytrém skleníku budujeme optimální podmínky pro život každého obyvatele. 🍅

A jak přesně solární nabíječka funguje? Je tvořena úložištěm elektrické energie a elektronikou, která si rozumí s ostatními součástmi Chytrého skleníku. Do solární nabíječky zapojujeme flexibilní solární panel, který je určený k umístění na slunné místo na střeše skleníku, hodí se i pro obloukové konstrukce. Řídicí jednotka Chytrého skleníku si se solární nabíječkou předává informace o aktuální výrobě i množství elektřiny v úložišti. Podle toho dokáže uzpůsobit provoz ostatních periferií, aby šetřila energii během nepříznivých dnů a uměla využít i její nadbytek. Všechny součásti tedy táhnou za jeden provaz harmonické spolupráce, kterou je radost sledovat.

Chcete i vy mít zdravou domácí zeleninu po celý rok? 🎄

Vývoji Chytrého skleníku se věnujeme už dlouhých 6 let. Začínali jsme jako studentský projekt bez zdrojů. V té době byl Chytrý skleník pro řadu lidí něčím nepředstavitelným a moc nevěřili, že si jej někdo koupí. Pár lidí se ale našlo a my rok od roku získávali víc financí na další vývoj. Mít možnost postavit Chytrý skleník na své zahrádce a celoročně zde pěstovat vynikající zeleninu, ovoce a rybí maso, a to jenom z dešťovky a slunečních paprsků, bereme jako obrovský úspěch. A tento úspěch patří všem, kteří nám věřili, a kteří nás podpořili. Děkujeme a moc se těšíme na další, kdo se k nám připojí dál.

Chytrý skleník na samém prahu zimy vytápěný výhradně teplem slunečních paprsků. ❄️