Investice do zdraví

  • Autor příspěvku
  • Čas na čtení:3 minuty čtení

Častokrát kolem sebe slýcháme o tom, že bychom měli investovat do nemovitostí, drahých kovů, nebo třeba do kryptoměn. Životní štěstí ale neodpovídá pouze velikosti majetku, a někdy zapomínáme na to nejdůležitější – zdraví sebe a svých blízkých. Rád bych vám tedy na názorném příkladu ukázal, proč je Chytrý skleník pro investici do zdraví skvělou volbou.

Představte si úplně běžnou čtyřčlennou rodinu žijící v rodinném domku se zahrádkou. Kolik zeleniny mohou v průběhu roku spotřebovat, a za jak dlouho se jim může investice do Chytrého skleníku vrátit? Mezi nejoblíbenější plodiny českých zahrádek patří hlavně rajčata, okurky a papriky. Pokud se budeme držet při zemi, jejich týdenní spotřeba může představovat 2 kg rajčat, 1 kg paprik, a k tomu 3 ks okurek.

Rodina nechce za zeleninu příliš mnoho utrácet, a proto nakupuje hlavně ve velkých nákupních centrech, a to spíše levnější produkty, které nedosahují dobré kvality. I přes snahu ušetřit vycházejí jejich roční náklady okolo 16 tisíc korun.

Oproti tomu, pořízením oblíbeného balíčku Basic mohou získat celoroční zdroj kvalitních domácích potravin. Díky chytré výbavě jsou odproštěni od rutinních úkolů, a bez starostí mohou odjet třeba i na dovolenou. V neposlední řadě, planetě se uleví od jednorázových obalů, emisí z transportu a potěší ji i využití dešťovky.

Jak je to ale s návratností? Pokud si začínající chytří pěstitelé pořídí kromě chytré výbavy i kompletně nový skleník, pohybuje se jejich počáteční investice okolo 45 tisíc korun. Vyhřívání zatepleného skleníku podle našich doporučení spotřebuje zhruba 160 kWh elektřiny ročně, což v roce 2022 průměrně vychází na 1 tisíc korun. Inteligentní zavlažování skleníku si vystačí s 15 kubíky vody ročně, za které v roce 2022 zaplatíme 1,5 tisíce korun.

Počáteční investice do Chytrého skleníku se tedy běžné čtyřčlenné rodině vrátí včetně obvyklých provozních nákladů nejpozději do 3 let. Peníze ale v tomto případě nemusí být vždy na prvním místě, protože zdraví sebe i svých blízkých je to nejcennější.

Investovat do svého zdraví se vyplatí.