Optimální podmínky pro pěstování

  • Autor příspěvku
  • Čas na čtení:2 minuty čtení

Pomalu se blíží jaro a s ním také příznivější podmínky pro práci na zahradě. Mnoho zahrádkářů již začíná s domácím klíčením různých druhů rostlin, které chce letošní sezónu pěstovat a nemůže se dočkat, až je zasadí na svůj záhon a do skleníku. Avšak počasí je stále velmi proměnlivé a může pěstování rostlin dosti zkomplikovat. Jaké jsou tedy vhodné podmínky pro pěstování některých druhů zeleniny?

Pro rostliny bez květů je nejvhodnější udržovat teplotu kolem 10°C. Nižší teploty mají pro rostliny nepříznivý vliv, který se může projevit například popraskáním či pročernáním plodů. Jestliže rostliny kvetou, je pro rajčata nejvhodnější teplota mezi 18 a 26°C. Při teplotě vyšší jak 35°C dochází k úbytku plodů. Při teplotě nižší jak 13°C mohou mít plody různé patvary, pročernávat či popraskat. Pro papriky je optimální teplota 16°C. S teplotou nižší než 15°C a vyšší než 24°C se snižuje počet plodů. Při překročení teploty 32°C dochází k opadávání květů. Pro okurky je optimální teplota mezi 18 a 24°C. Také jim svědčí vysoká relativní vlhkost, která podporuje jejich růst.

Jak ale tyto teplotní požadavky rostlin dodržovat? Řešením může být naše jednotka, která změří teplotu ve skleníku. Při nízkých teplotách vyhřeje skleník pomocí připojeného topení na požadovanou teplotu a při vysokých teplotách otevře okna skleníků a zajistí tím snížení vnitřní teploty.

Volba podmínek může výrazně urychlit úrodu