Podzimem sezóna ve skleníku nekončí

  • Autor příspěvku
  • Čas na čtení:4 minuty čtení

Je to tu. Podzim už nám pomalu ale jistě klepe na dveře. Sluneční paprsky hřejí méně a méně. Listí se krásně zbarvuje do pestrobarevných tónů, a my pomalu vytahujeme ze skříně teplejší oblečení. Stejně tak, jako my se choulíme do hřejivých mikin a šátků, potřebuje i náš skleník v tomto období péči. Jakou přesně si tu teď společně řekneme.

Krajina se pomalu krásně zbarvuje do pestrobarevných tónů.

Mezi námi pěstiteli a zahrádkáři je všeobecně známé, že v polovině září je už většina úrody sklizená a pomalu začínají přicházet podzimní mrazíky. Vegetační dobu si ale značně lze prodloužit pěstováním zeleniny ve skleníku, a o to více ve skleníku, který je vytápěný.

K vytápění skleníku je potřeba přistupovat s rozumem, jinak bychom mohli mít zbytečné vrásky na tváři z vysokých účtů za energie. Podle našich zkušeností je nejlepší vyhřívat skleník v rozmezí 3 – 5 °C. Při této teplotě je bohatá úroda z prosluněných letních dnů spolehlivě chráněna před mrazy a lze ji tímto způsobem uchovávat čerstvou třeba až do Vánoc.

Může se stát, že vám domácí zelenina zachutná a skleník zůstane na podzim prázdný i bez nepřízně počasí. Ani v tom případě není nutné čekat do dalšího roku. Je báječné, že ve skleníku si lze různé druhy zeleniny vypěstovat už za měsíc, stačí si pouze vybrat ta správná semínka a sazenice. Bohatě přitom postačí udržovat teplotu jen několik stupňů nad bodem mrazu.

Mezi semínka rostlin, která vám ve skleníku vyrostou během pár týdnů patří rukola, rané ředkvičky, kedluben, pažitka, kopr, hlávkový salát, nebo třeba špenát. Tyto nenáročné plodiny lze ve skleníku pěstovat v průběhu celého roku, a to za minimálních nákladů. Nejbohatší úrody lze dosáhnout, když kromě teploty vzduchu pravidelně hlídáte i jeho vlhkost a dostatek vláhy v půdě.

Pro mrkev nebo petržel je podzim nejen vhodný čas sklizně, ale i výsevu. Obecně je známo, že na sklizeň mrkve je třeba vyčkat zhruba 80 dnů, ve skleníku však můžete mladé mrkvičky sklízet již už během dvou měsíců. Během začínajícího podzimu lze vysázet i pár předpěstovaných sazenic. Hodí se květák, pórek, hlávkový salát či kapusta.

Mladé mrkvičky jsou sladké, a můžete je sklízet již během dvou měsíců.

Klíčem k úspěchu při celoročním pěstování je zajištění správných podmínek pro vaše rostliny. Chytrý skleník je v tomto ohledu nepostradatelným pomocníkem, který se vám o úrodu postará téměř sám. Nevíte si rady s tím, jaká chytrá výbava je pro vás ta nejlepší? Neváhejte nás kontaktovat, rádi vám připravíme nabídku na míru. Přidejte se k nám a začněte pěstovat chytře i vy.