Technika s reálnými výsledky

  • Autor příspěvku
  • Čas na čtení:2 minuty čtení

Používání moderní techniky jenom kvůli předvádění se před ostatními je hloupost. Poslední týdny ale velmi dobře ukázaly silné stránky chytrého skleníku. S nízkými náklady na vytápění ochránil rostliny před ranními mrazíky a dokonce bez problému udržel noční teplotu nad 10°C. Kdyby nebyl venkovní senzor mírně zahříván skleníkem, ukazoval by nad ránem teplotu okolo nuly. Celkově běžel ohřívač 32 minut, což vyšlo zhruba na 1,5 koruny.

Regulace noční teploty

Určitě jste se dříve setkali se svěšenými listy rostlinek ve skleníku, i když měly vláhy dost. Nejčastějším důvodem je příliš suchý vzduch ve skleníku. Na grafu je vidět, jak přímé slunce prudce snižovalo vlhkost vzduchu ve skleníku … až do té doby, než skleník zakročil. Náklady na provoz rozprašovací hadice jsou zanedbatelné.

Regulace vlhkosti vzduchu

Přímé slunce způsobilo i velmi prudký nárůst teploty. Na posledním grafu je na první pohled vidět dopad otevření okna a spuštění ventilátoru. Když otevřete okno ráno před odchodem do práce, skleník se zbytečně brzo ochladí. Mechanický otevírač okna zase nezajistí dostatečnou ventilaci během parných dní. Ventilace v ukázkovém případě stála 20 haléřů.

Ventilace během dne