Bylinky jsou balzámem nejen pro tělo, ale i pro duši. Již od pradávna jsou používány jako přírodní pomocníci na nejrůznější poranění. Ať už je to poranění vidět, či ne. Z bylinek si do dnes rádi uvaříme čaj, vyrobíme mastičku nebo si je nasušíme na takzvané horší časy. Ať už síle bylinek věříte nebo ne, jsou nepostradatelnou součástí našich každodenních životů.
Pro pěstování bylinek je velmi důležité umístění skleníku. Rozhodně není vhodné mít skleník umístěný na severní straně, avšak i velké množství slunečního záření není pro bylinky žádoucí. Pokud tedy máte skleník postavený na jižní straně, nezapomínejte na vhodné zastínění skleníku. Nejpřirozenější zastínění skleníku je třeba vhodnými rostlinami kolem něj. Důležité je i rozmístění rostlin ve skleníku, kdy rostliny větších rozměrů mohou dělat stín těm, které to potřebují více. Zvýšenou pozornost věnujte i pravidelné zálivce rostlin a větrání.
Ve skleníku, stejně tak jako na zahradě či v květináči, lze pěstovat téměř jakoukoli bylinku. Mezi ty nejoblíbenější u nás patří meduňka, heřmánek, máta, rozmarýn, pažitka nebo třeba šalvěj.
I bylinky potřebují svou péči. Pokud si netroufáte vypěstovat si bylinky ze semínek, doporučuji zakoupit si sazeničky. Pro pěstování bylinek je důležité mít vhodný substrát. Ideálním řešením je smíchat tři díly rašeliny s jedním dílem písku. Substrát je ale možné zakoupit i hotový v zahrádkářských potřebách. Nezapomeňte i na vhodnou drenážní vrstvu, jako jsou například střepy z květináčů, nebo kamínky.
Ideální doba pro výsadbu bylinek je přelom února a března, ale zasít můžete téměř kdykoli, s dobrou péčí bylinky vyrostou i tak.
Při pěstování bylinek ve skleníku věnujte velkou péči pravidelnému přihnojování, které by mělo probíhat zhruba jednou za dva týdny. Bez pravidelné zálivky se bylinky neobejdou. Nejvhodnější je zalévání bylinek odstátou vodou. Zvýšenou pozornost věnujte i vytrhávání plevelu, který bylinky dusí. Ve skleníku udržujte vhodné klima, a dávejte pozor na průvan. Bylinky stříhejte nůžkami na bylinky.
Tip na letní bylinkové osvěžení:
Grepová limonáda s rozmarýnem
Na přípravu 1 litru limonády potřebujete:
grapefruit
neperlivou vodu
větvičku rozmarýnu
led
Nejprve si grapefruit rozpulte. Z jedné poloviny vymačkejte do džbánku šťávu. Druhou polovinu grapefruitu oloupejte, a nakrájejte jej na malé měsíčky. Ty pak vložte do připraveného džbánku. Přidejte větvičku rozmarýnu a zalijte vodou. Nechte odstát v ledničce alespoň 30 minut. Podávejte s ledem.
Na zdraví!