Chytrý skleník už pyšně stojí na vaší zahrádce, a vy už se nemůžete dočkat první úrody. Přišel ten okamžik, kdy chytrou výbavu poprvé zapojíte do zásuvky. Živný roztok proudí hydroponickými rameny za doprovodu relaxačního zvuku tekoucí vody. Otevírají se okna, na tváři cítíte vlahý vánek z ventilátoru. Drobné kapičky vody zlehka prosakují skrze stěnu zavlažovací hadice do záhonu. Nic tu ale neroste a vy přemítáte, jaké plodiny vybrat, a jak je v Chytrém skleníku rozmístit, abyste měli zdravou domácí zeleninu po celý rok. Ať už je venku úmorné horko nebo zrovna proletují první sněhové vločky, první porce zdraví ze zahrádky je již za rohem.
Abyste při pěstování s Chytrým skleníkem dosáhli nejlepších možných výsledků, je třeba respektovat zákony přírody. Některým plodinám se daří v létě, jiným zase svědčí chlad a krátký den. Webová aplikace Chytrého skleníku ukrývá předvolbu letního a zimního režimu, o ideální podmínky se tedy umí postarat po celý rok, a vy si nemusíte lámat hlavu správným nastavením. Pojďte si přečíst, co všechno si můžete s Chytrým skleníkem vypěstovat v jednotlivých ročních obdobích.
Letní období probíhá zhruba od začátku března až do konce září. Samozřejmě nelze uvést konkrétní datum, musíme brát v potaz vliv přírody a přizpůsobit se mu. V tomto období pěstujeme zejména rajčata, okurky, papriky a jiné oblíbené plodiny hlavní sezóny. Začínáme předpěstovat zhruba o 6 – 8 týdnů dříve oproti skleníku běžnému, a to v půdě nebo v hydroponických košíčcích. Drobné sazeničky si zvykají na venkovní prostředí, jsou chráněny před mrazem a dochází k urychlení zrání první úrody. Tou to ale zdaleka nekončí. Chytrý skleník vytváří ideální klima i během horkých letních dnů, na podzim se stará o zdraví a vitalitu dospělých rostlin a prodlužuje jejich sklizeň třeba až do Vánoc.
Hlavní plodiny v sezóně postupně obsazují veškeré záhonky, a na nic dalšího nezbývá místo. Nebo je tomu v Chytrém skleníku jinak? V roce 2023 jsme rozšířili sortiment chytré výbavy o unikátní hydroponický systém, který je navržený na míru rodinným skleníkům. Obsluhu zvládne i úplný začátečník, v zásadě stačí příležitostně doplnit dávkovač podle přiloženého návodu.
Vřele doporučujeme kombinovat výhody hydroponického pěstování s tím klasickým. Pro co nezůstalo místo v půdě, vejde se do hydroponických košíčků. Milovníky vaření určitě potěší zásoba vynikajících bylinek. Cítit zde můžeme vůně meduňky, máty, naťové petržele, libečku, celeru nebo koriandru. Pro zpestření můžeme v hydroponii pěstovat i několik keříčků jahůdek nebo levanduli společně se stálicemi v podobě šťavnatých salátů a rukoly. Odpadní živný roztok navíc poslouží jako výborný zdroj živin i vláhy pro rostliny v půdě.
Co dalšího nám hydroponie v Chytrém skleníku přinese? Kromě lepšího využití prostoru výrazným způsobem šetří i náklady na vyhřívání. Hydroponická ramena se totiž přes den chovají jako solární panel zachycující sluneční paprsky. Uloženým teplem potom vyhřívají skleník během chladných nocí. V našem ukázkovém skleníku jsme díky tomu bez dalšího zdroje tepla pěstovali až do konce listopadu. Ale co když udeří zima v plné síle?
Ani v tu chvíli se žádné drama nekoná, pomůžeme si hydroponickým ohřevem. Čím chladnější počasí venku je, tím více se teplo soustřeďuje kolem rostlin v hydroponických ramenech, nikoliv do celého prostoru Chytrého skleníku. Rostliny v ramenech jednoznačně ocení, když jsou ohřívány od srdce, nikoliv jenom na povrchu. Do půdy přitom sázíme rostliny s tuhým kořínkem, vždyť třeba vybrané druhy špenátu, ředkviček nebo kapusty s lehkostí přečkají i krátkodobý mráz. Pokud počasí opravdu nepřeje, náklady na ohřev rodinného skleníku nepřekročí 15 korun za den, což se nám hravě vrátí vynikající úrodou.
Možná vás to překvapí, ale nabídka Chytrého skleníku je i v zimním období široká. Kromě zmíněných ředkviček, kapusty nebo špenátu se můžeme těšit třeba na kedluben, různé druhy salátů, vitamínovou bombu v podobě řeřichy, aromatickou hořčici s nádechem wasabi, asijské Pak Choi nebo třeba mrkvičku. Záleží na tom, co máte rádi.
Jak asi tušíte, bohatá úroda se bez správné volby rostlinek neobejde. Pro všechny naše zákazníky jsme proto připravili přehlednou příručku s názvem “Jak pěstovat po celý rok?”, se kterou je vstup do světa chytrého pěstování hračka.
Přemýšlíte o tom, že začnete pěstovat s námi? Potom vám nesmí uniknout článek, ve kterém stavíme Chytrý skleník pro čtyřčlennou rodinu. Od výběru konstrukce, přes chytrou výbavu až po hydroponii, a včetně výpočtu návratnosti. A pokud vám články na něco podstatného neodpoví, neváhejte se s námi spojit.