Budování aquaponického jezírka svépomocí nemusí být vůbec složité. Pokud jste zruční a fyzicky zdatní, může tvorba jezírka zabrat okolo tří dnů, záleží ale na velikosti. Pokud si netroufáte na realizaci svépomocí, rádi vám jezírko navrhneme a následně provedeme odbornou realizaci.
Než začneme s budováním aquaponického jezírka, je nutné si pečlivě naplánovat jeho velikost a tvar. Důležitým faktorem je také poloha jezírka, protože bude zabírat značnou plochu skleníku. Je proto dobré si promyslet, kam jezírko umístíme, a jak ho zakomponujeme do celkového prostoru.
V našem případě jsme jezírko budovali v rámci skleníku, který již z poloviny využíval hydroponii. Jezírko jsme umístili pod aquaponická ramena, což nám umožnilo maximální využití prostoru.
Volba objemu jezírka rozhoduje o množství ryb, které zde budeme moci chovat. Podmínky Chytrého skleníku se velice dobře hodí pro chov pstruhů, přičemž na 1 m3 doporučujeme nepřekračovat 20 dospělých ryb. Čím větší rezervu objemu přitom zajistíme, tím čistší bude jezírko a sníží se i náročnost jeho údržby. Výrazný vliv na kvalitu vody má i vzduchování a aquaponická filtrace s biofiltrem, které umí Chytrý skleník ovládat.
Důležitou funkcí jezírka je i schopnost ukládat skrze tepelný výměník energii slunečních paprsků, kterou lze Chytrý skleník vyhřívat během chladných nocí. Čím větší jezírko postavíme, tím lépe se mu podaří vyrovnat teplotní rozdíly mezi dnem a nocí. Pokud do zatepleného rodinného skleníku nainstalujeme jezírko o objemu 300 litrů na každý m2 jeho plochy, mohou být venku první mrazíky, a v hydroponii stále příjemných 15 °C. Tímto způsobem tedy lze pěstovat nepřetržitě v průběhu celého roku, bez doplňkového ohřevu a třeba i nezávisle na inženýrských sítích.
Postup realizace jezírka
Vyměření jezírka
Nejdůležitějším krokem je správné vyměření jezírka. Ukázkové jezírko má rozměry 150 cm délka, 70 cm šířka a 135 cm hloubka. Pomocí šňůry a kolíků si vyznačíme požadované rozměry a poté začneme s výkopem. Jezírko hloubíme postupně od okrajů směrem dovnitř. Je klíčové pravidelně kontrolovat rozměry, protože konečná podoba jezírka na nich bude záviset. Nicméně, pokud se rozměry s postupným hloubením mírně zmenší, není to velká překážka. Vždy je lepší nechat si určitou rezervu, protože jezírko lze později snadno zvětšit. Naopak, pokud byste jámu vykopali příliš velkou, už byste ji nemohli zmenšit. My jsme si nechali rezervu pro jistotu větší, a po výkopu konečné hloubky jsme jámu upravily do námi požadovaných rozměrů.
Při realizaci jezírka je velmi důležité správné vyměření jeho rozměrů. 🧮
Zpevnění okrajů
Po vyhloubení jezírka jsme narazili na překážku s bortícími se okraji, jelikož půda nebyla dostatečně zpevněná. Abychom okraje stabilizovali, odkryli jsme asi 20 cm půdy po obvodu jezírka, přidali další vrstvu a udusali ji.
Zvýšenou pozornost dávejte zejména na nezpevněnou půdu, jezírko by se mohlo snadno začít bortit. 🗺️
Instalace geotextilie a PVC fólie
Přes celé jezírko jsme položili geotextilii, která chrání PVC fólii před poškozením od ostrých předmětů v půdě. Geotextilii necháme přesahovat přes okraj alespoň 30 cm, poté ji zasypeme hlínou. V našem případě jsme nechali geotextilii přesahovat pouze 10 cm z důvodu nedostatku místa. Následně jsme instalovali obrubníky, které ukončují a zpevňují okraje jezírka, a zároveň zajišťují i geotextilii. Obrubníky jsme zajistili kolíky, které jsou dlouhé 30 cm a pomáhají se zpevněním celého okraje. PVC fólii jsme před položením nechali nahřát na slunci, aby změkla a dala se dobře tvarovat, následně jsme ji zajistili pomocí dlažebních kostek a truhlářských svorek proti sesuvu do jezírka.
Kdo si hraje, nezlobí. A když je vám práce koníčkem, je samotný proces vlastně už cíl. 🏞️
Napouštění vody
Jakmile je fólie správně usazená, můžeme začít s postupným napouštěním vody. Důležité je napouštět vodu pomalu, aby bylo možné fólii podle potřeby upravit (napnout nebo uvolnit) a předejít tak případnému sesuvu půdy. Po napuštění vody fólii ořežeme do požadovaného tvaru. Pokud to prostor umožní, necháme fólii přesahovat okraj jezírka alespoň o 50 cm. Poté ji zakryjeme hlínou a kameny. V našem případě jsme však museli fólii více zkrátit, a proto jsme její upevnění a zakrytí vyřešili pomocí větších kamenů, které ji pevně zafixují.
Vodu do jezírka napouštějte pomalu, můžete tak případně ještě upravit fólii. 💦
Dokončení
Po napuštění vody jsme nainstalovali čerpadlo, přívod dešťové vody ze střechy, tepelný výměník pro aquaponii a filtr na čištění vody.
Aquaponie je nejen efektivní a udržitelný způsob pěstování, ale také fascinující proces, který přináší radost a uspokojení při sledování růstu rostlin a ryb v harmonickém ekosystému. S naším aquaponickým jezírkem jsme vytvořili prostor, který nám poskytne čerstvé potraviny, a zároveň obohatí náš skleník o krásu přírody.