Důvody ke koupi Chytrého skleníku bývají mezi našimi zákazníky rozmanité. Někomu se líbí moderní technologie a chce je vnést do své zahrádky. Někdo jiný je zase časově zaneprázdněný a bez chytré výbavy by si pěstování nemohl dovolit. Řada zákazníků zase ocení možnost celoročního pěstování zdravé zeleniny bez zbytečné chemie. Potom je tu ale ještě jedno důležité téma, které napříč naší pěstitelskou rodinou často slýcháváme. Je jím potravinová soběstačnost a nezávislost na dodavatelských řetězcích.
Proč je pro nás ale potravinová soběstačnost natolik důležitou? Pěstování vlastních potravin je v mnoha ohledech značně osvobozující. Přináší nám totiž absolutní kontrolu nad tím, co jíme. Domácí potraviny lze konzumovat jen několik minut od sklizně, kdy jsou nejvíce chutné a voňavé. Nevyskytují se v nich zbytečné chemikálie nebo konzervanty spojené s průmyslovou výrobou. Zbavujeme se tím i závislosti na dodavatelských řetězcích, které mohou být nestabilní nejen v době politických konfliktů. Do jaké míry je ale pěstování domácí zeleniny v Chytrém skleníku soběstačné?
Chytrý skleník pro svůj provoz potřebuje zejména zdroj vody, elektřiny a hnojiv. Pečlivé hospodaření s vodou je jednou z předností Chytrého skleníku. Zavlažuje totiž pouze ve chvíli, kdy je to skutečně třeba, a to přímo k pěstovaným rostlinám, nikoliv do celé plochy záhonu. Od roku 2023 máme navíc v nabídce unikátní hydroponický systém, ve kterém nepřijde ani kapka vláhy nazmar. Sběrem dešťové vody ze střechy skleníku lze proto dosáhnout úplné nezávislosti na externí přípojce.
Díky našemu unikátnímu hydroponickému systému nepřijde ani kapka vláhy nazmar. 💧
Hnojení půdy ve skleníku z místních zdrojů není ničím novým ani pro klasické skleníky. Před začátkem nové sezóny má většina pěstitelů ve zvyku hnojení půdy ve skleníku podestýlkou od hospodářských zvířat. Další možností je promíchání půdy s klasickým kompostem, kde se živiny vytváří z přírodního odpadu ze zahrádky. Co se týká hydroponie, i pro tu lze vytvořit vlastní hnojiva, nejlépe metodou bokashi kompostování. Webová aplikace Chytrého skleníku vám navíc přesně spočítá, kolik hnojiva do které nádoby nalít.
Jak je to tedy se závislostí Chytrého skleníku na elektřině? Ke svému provozu potřebuje klasickou venkovní zásuvku, která je u řady našich zákazníků připojena k domácí fotovoltaické elektrárně. Co když ale domácí elektrárnu nemám a nebo chci pěstovat na místě, kde žádná přípojka k elektřině není? Potom by vás mohla zajímat plánovaná solární nabíječka, kterou pro Chytrý skleník připravujeme.
O co přesně půjde? Na střechu Chytrého skleníku umístíme ohebný solární panel, který bude uzpůsobený i pro umístění na střechy obloukových skleníků. Ten bude zapojený do krabičky ukrývající baterii a další elektroniku. Solární nabíječka bude Chytrý skleník pravidelně informovat o stavu zásob sluneční energie, řídicí jednotka tedy bude moci se sluneční energií hospodařit, k výpadkům tedy nedojde ani v nepříznivém počasí.
Nově můžete pěstovat hydroponicky v naší hydroponické stěně, která je navíc doplněna o solární nabíječku. 🍓
Do jaké míry si tedy Chytrý skleník vystačí se zdroji přírody? Prakticky nic dalšího kromě zdrojů přírody nepotřebuje. Vláhu si obstarává sběrem dešťové vody, pro zásobení živinami mu postačí bioodpad z kuchyně. Přes den si ukládá teplo slunečních paprsků, kterým chrání rostliny během chladných nocí. Po dokončení solární nabíječky nebude již potřebovat ani venkovní zásuvku.
Chcete být mezi prvními, kdo si plně soběstačný Chytrý skleník vyzkouší? Potom by vás mohly zajímat následující novinky z našeho e-shopu.