Jak pěstovat hydroponicky na svém balkóně nebo terase?

  • Autor příspěvku
  • Čas na čtení:8 minuty čtení

Pěstování na zahrádce? V pohodě. Ale co pěstování uprostřed města, v bytě? Pro mnohé je to nepředstavitelné, avšak s naší hydroponickou zahrádkou je to hračkaV dnešní uspěchané době, kdy má málokdo čas věnovat se zdravému stravování, se může pěstování ve městech zdát nemožné. Opak je však pravdou – pěstování na balkóně či terase je stejně snadné jako na zahrádce a přináší celou řadu výhod. 

Malý zelený koutek na balkóně v panelovém domě nejen oživí prostor, ale pozitivně ovlivní i naši duševní pohodu. Rostliny snižují stres, přispívají ke klidu a jejich péče podporuje fyzickou aktivitu. Balkón plný zeleně může být skvělou cestou, jak si přinést přírodu blíž a radovat se z každodenní sklizně. Vlastní bylinky nebo zelenina pěstovaná doma vám zároveň pomůže snížit závislost na komerčních dodavatelích a omezit emise CO₂ spojené s přepravou potravin. Navíc, vzhledem k rostoucím cenám potravin, je pěstování doma výborným způsobem, jak ušetřit peníze a mít jistotu, co jíte.

Hydroponická zahrádka je ideálním řešením pro každého, kdo by rád pěstoval na svém balkóně. 💧

I když je prostor na balkóně omezený, naše unikátní hydroponická zahrádka pro města efektivně využije každý cm², a umožní vám pěstovat vše potřebné pro vaši kuchyniod bylinek až po čerstvou zeleninu. Systém lze jednoduše připevnit na balkónovou konstrukci, kde nezabere téměř žádné místo. Nebo si můžete pořídit zateplenou verzi, která vám umožní pěstovat po celý rok. Ať už chcete mít pár rostlinek, nebo plánujete využít prostor co nejvíce, velikost hydroponických ramen vám upravíme na míru

Co všechno si můžete vypěstovat sami ve městě? Možností je spousta. Typicky se na balkónech a terasách pěstují bylinky jako máta, oregano nebo petržel. Pokud jde o zeleninu, skvěle se hodí různé druhy salátů – například římský či hlávkový, špenát nebo rajčata. U rajčat však nezapomeňte na vhodnou oporu a zajistěte, že váš hydroponický systém je na jejich pěstování připravený. Zkuste i kedlubny nebo jahody. Každá plodina má své specifické nároky, proto je dobré zvážit, kdy a co začít pěstovat

Víte, že v Hydroponické zahrádce lze pěstovat i netradiční plodiny? 🥬

Rádi byste si postavili hydroponickou zahrádku sami doma? Bude vám stačit pouze aku vrtačka, základní nářadí a trocha zručnosti. Hydroponická zahrádka se skládá z jednoduché dřevěné konstrukce, polykarbonátových desek a Chytrého hydroponického systému. 

1. Montáž dřevěné konstrukce 

Začněte tím, že sešroubujete dřevěnou konstrukci dohromady. Připevněte příčky v požadované výšce podle toho, co budete pěstovat – nezapomeňte ponechat dostatek prostoru na spodní části pro umístění zásobníku vody. Připevněte objímky do středu příček, které budou držet hydroponická ramena. Na spodní část příček připevněte plastové krytky (tzv. „čudlíky“), které udrží konstrukci výše nad zemí a chrání ji před vlhkostí. Po dokončení montáže můžete připevnit polykarbonátová záda, která zpevní konstrukci. Ujistěte se, že jednotlivé dřevěné prvky přišroubujete rovně, aby konstrukce stála stabilně. Je důležité připevnit boční dřevěné rámy 15 cm od konce polykarbonátových zad, aby se zajistilo dostatečné překrytí polykarbonátových boků. 

2. Montáž bočních stěn 

Boky Hydroponické zahrádky upevněte pomocí kombišroubů, které našroubujete na dřevěnou konstrukci. Šrouby zašroubujte 1,5 cm hluboko, aby nedošlo k průrazu skrz dřevěnou konstrukci. Poté boční stěnu zajistěte maticemi s podložkami. Jakmile konstrukce drží pohromadě, přistupte k montáži hydroponických ramen.

Hydroponickou zahrádku si snadno sestavíte sami, nebo vám ji rádi přivezeme již sestavenou na váš balkón či terasu. 🏙️

3. Montáž hydroponických ramen 

Ramena připevněte do připravených objímek a zajistěte, aby byla vodorovná. Při naklonění by mohla voda odtékat příliš rychle, což by znemožnilo udržet správnou výšku hladiny. Propojte hydroponická ramena koncovkami a ¾” hadicí. První hadici přiveďte ze zásobníku vody do horního hydroponického ramene. Další hadicí propojte ramena mezi sebou, a třetí hadici použijte pro zpětný tok do zásobníku vody.

4. Připojení čerpadla a regulátoru průtoku 

K první hadici připojte čerpadlo a regulátor průtoku. Regulátor umístěte těsně pod hydroponické rameno, aby k němu byl snadný přístup. Hadici zkraťte tak, aby čerpadlo dosáhlo na dno nádoby. Hadici, která se vrací do zásobníku, zkraťte tak, aby končila zhruba v 1/3 nádoby.

Pěstování na zahrádce? V pohodě. Ale co pěstování uprostřed města, v bytě? Pro mnohé je to nepředstavitelné, avšak s naší hydroponickou zahrádkou je to hračka. 🌱

5. Instalace vzduchování nebo topení 

Pokud sestavujete zahrádku na letní období, připevněte vzduchování. V případě zimního období použijte topné těleso. Je nutné, aby topné těleso leželo na dně nádrže, a v žádném případě nesmí hřát, aniž by bylo celé pod vodou. U vzduchování si také dejte pozor, aby vzduchovací kámen nebyl blízko čerpadla. 

6. Vrtání otvoru pro dopouštění vody 

Pomocí vrtáku vytvořte otvor zhruba deset centimetrů od okraje nádoby na pravé straně. Tento otvor bude sloužit k dopouštění vody. Připevněte průchodku, a do nádoby namontujte plovák, který automaticky doplní vodu, jakmile hladina klesne. Připevněte k plováku hadici pro automatické dopouštění vody. Nemáte přístup k vodě? Nevadí, jen budete muset občas pozorovat hladinu vody, aby neklesla pod požadovanou úroveň, která je zhruba kousek nad polovinou nádrže.

Víte, že malý zelený koutek na balkóně v panelovém domě nejen oživí prostor, ale pozitivně ovlivní i naši duševní pohodu? 🍀

7. Instalace dávkovače hnojiva 

Dávkovač hnojiva připevněte na levou stranu do výšky první příčky. Propojte dávkovač hadičkami – jedna hadička povede do zásobníku vody a druhá do zásobníku s hnojivem. Ujistěte se, že hadičky zapojíte správně podle šipek na dávkovači. Jak namíchat hnojivo do zásobníku, se dozvíte v naší webové aplikaci.

S Hydroponickou zahrádkou už Marušku do lesa pro jahody posílat nemusíte. Dokonce ani v zimě. 🍓

8. Připojení elektrického napájení 

Do elektrického přívodu zapojte hydroponický modul, vzduchování nebo ohřev vody. Zatím ale nepřipojujte napájení do zásuvky, aby čerpadlo nebo ohřev neběžely naprázdno. 

9. Montáž dveří a pantů 

Dveře sestavíte pomocí pantů, které připevníte k polykarbonátovým deskám položeným na zemi. Panty umístěte tak, aby desky při složení ležely na sobě. Poté otočte dveře a připevněte další panty na horní stranu. Na závěr dveře připevněte k hydroponické konstrukci. Dveře se nyní při otevření budou skládat na sebe.

10. Dokončení 

Připevněte madlo pro snadné otevírání dveří, a na jejich strany umístěte magnety, které je udrží zavřené i při větru. 

A máte hotovo. 

Nemáte čas nebo prostor na montáž hydroponické zahrádky do měst? Můžete si ji u nás objednat na klíč – rádi ji pro vás sestavíme a dovezeme až k vám domů. Vybrat si můžete ze zatepleného systému pro celoroční provoz nebo systému pro pěstování od jara do podzimu.

Hydroponickou zahrádku vám rádi sestavíme a přivezeme až na váš balkón. ❤️

Jak probíha doručení a instalace hydroponické zahrádky u vás doma: Nejprve pečlivě postavíme Hydroponickou zahrádku, následně ji naložíme do auta a odvezeme k vám domů. Tam ji vyneseme až na váš balkón či terasu, zapojíme vše potřebné a srozumitelně vysvětlíme, jak se o zahrádku starat a čemu se případně vyvarovat.