Mít na zahrádce vlastní skleník je především v dnešní době opravdu veliká výhoda. Cena zeleniny raketově roste a investice do skleníku se jeví jako ta nejlepší volba. Obrovskou výhodou je i fakt, že víte, co si pěstujete, a nemusíte se obávat žádných chemických postřiků, které jsou mnohdy na zeleninu dostupnou v obchodech používány. Navíc může skleník sloužit i jako skvělá relaxační zóna a být designovým prvkem vaší zahrady.
Teď tu ale nastává ta zásadní otázka, jak si takový skleník vlastně vybrat, a podle čeho se řídit? Na současném trhu je obrovské množství nejrůznějších typů skleníků, které se liší nejen tvarem, velikostí či materiálem a výbavou. Víme, že vybrat si není opravdu jednoduché, proto jsme se rozhodli vám s volbou toho ideálního skleníku právě pro vás pomoci.
Vhodným prvním krokem pří výběru skleníku je stanovit si orientační cenu, kterou chceme do výstavby skleníku investovat. Cena skleníků se pohybuje v rozmezí od jednotek tisíců po vyšší statisíce a samozřejmě záleží i na výbavě, kterou si do skleníku přejete zakomponovat.
Chci si pořídit cenově dostupný skleník s adekvátní výbavou pro pěstování, nebo chci využívat skleník i pro odpočinek? Jak moc je pro mě rozhodující design?
Nejprve si pojďte odpovědět na jednu lehkou, a přitom tolik zásadní otázku. Co vlastně od skleníku očekáváte? Chcete ho využívat pouze pro pěstování čerstvé zeleniny a bylinek, nebo si z něj chcete udělat i zimní zahrádku? Na trhu je nepřeberné množství skleníků uzpůsobených právě přesně pro tyto účely, kdy můžete nejen předsíň skleníku využít i jako skvělé místo pro odpočinek, a to za jakéhokoli počasí. Dalším důležitým faktorem je i design skleníku. Hledáte nenápadný skleník klasických tvarů, nebo chcete ze svého skleníku udělat dominantu celé zahrady?
Jak velký skleník požaduji?
Při vybírání velikosti skleníku je důležité si uvědomit, kolik zeleniny potřebujete vypěstovat. Žijete sami nebo v páru? Potom vám postačí menší skleník například o rozměrech 4 x 3 metry. Chcete čerstvou a domácí zeleninu pro čtyřčlennou rodinu? Potom doporučujeme pořídit si skleník větších rozměrů nebo zlepšit jeho využití instalací hydroponických ramen po stranách. Jestliže si ale přejete vybudovat si ve skleníku i vlastní oázu klidu, hledejte spíše prostorný skleník s atypickým půdorysem. Samozřejmě je i důležité mít pro větší skleník dostatek prostoru na zahradě. Lepší představu o tom, kolik zeleniny si lze ve skleníku vypěstovat, získáte v tomto článku.

Jak moc potřebuji, aby byl skleník odolný vůči náročným podmínkám?
Je potřeba si rozmyslet, kam skleník umístíte. V ideálním případě je vhodné skleník umístit na zahradě tak, aby jeho nejdelší strana mířila na jih. Je to kvůli nejdelšímu možnému přísunu slunečního záření. Samozřejmě ne vždy je tu taková možnost, což ale vůbec nevadí, jedná se pouze o doporučení. Pokud zvažujete i moderní hydroponické pěstování nebo snad aquaponický chov ryb, lehké zastínění naopak není na škodu. Při výběru vhodného místa pro skleník myslete i na povětrnostní podmínky. Pokud bydlíte v lokalitě, kde jsou silné nárazové větry, zvažte umístění skleníku někam za budovu, ne však zcela do stínu. Výborné jsou pro silné povětrnostní podmínky skleníky zaobleného tvaru.
Jaký materiál je pro mě vhodný – sklo nebo polykarbonát?
Dříve bylo pro stavbu skleníku vhodné sklo. Když se podíváte docela dost zpět, možná si vybavíte i skleníky postavené ze zavařovacích sklenic. Typický byl také hranatý tvar skleníku. Od toho všeho se už dost upouští, skleníky se dělají spíše tvaru zaobleného, a hlavní roli v materiálu hraje polykarbonát. Tento materiál je zcela zdravotně nezávadný, a narozdíl od skla se dá skvěle ohýbat do oblouků. Právě zaoblený tvar skleníku má výhodu právě třeba i proti větru. Skleníky z polykarbonátu navíc lépe izolují, jsou tedy vhodnější pro celoroční pěstování. Dnes můžeme říci, že na trhu se prodá více jak 90 % skleníků právě z polykarbonátu.
Jakou doplňkovou výbavu mám zvolit?
Do skleníku si můžete zvolit hned několik doplňků, díky kterým bude vaše pěstování zase o kousek snažší. Při výběru skleníku si dobře promyslete, zda by bylo vhodné do něj umístit poličky, které vám rozšiřují pěstební plochy. Navíc jsou skvělým doplňkem a velikým usnadněním, jelikož vše potřebné si můžete nechávat odložené ve skleníku. Samozřejmě jen v případě, pokud si na ně vyhradíte dostatek prostoru.
Další výhodou je mít ve skleníku dostatek oken. Pokud si při výběru skleníku nejdříve okna nepřejete mít, ujistěte se u prodejce, že jdou do vašeho modelu přidat i později – ne všechny skleníky tuto možnost mají. A může se stát, že byste po nějakém čase litovali, že jste si okna ve skleníku nevybudovali.
Více možností o doplňkové výbavě si vysvětlíme postupně.
Co je to Chytrý skleník, a jak vybrat tu nejlepší chytrou výbavu pro mě?
Trendem, který v současné době roste, je mít svůj skleník Chytrý. Jedná se o inovativní řešení skleníku pro bohatou a bezstarostnou úrodu. Díky chytré výbavě vytváříte ve svém skleníku optimální prostředí pro pěstování, výrazně zvyšujete vegetační dobu po dobu celého roku a počáteční investice se vám vrátí během 2-3 let. Jste nezávislí, podmínky pro Chytrý skleník si snadno nastavíte ve webové aplikaci, a o ostatní se postará skleník už sám. A jako bonus chráníte přírodu, například v boji se suchem, a chráníte ji před plasty.
S Chytrým skleníkem lze ovládat nejen teplotu, ale i vlhkost vzduchu. Spolupráce otevírače oken, zvlhčovací hadice a ventilátoru zajišťuje pro pěstované rostliny naprosto dokonalé klima. Výrazně tím snižujete riziko výskytu plísní, přehřátí rostlin během horkých letních dnů a zvyšujete jejich odolnost.
Hadice pro kapénkovou závlahu a dvojice senzorů vlhkosti půdy umožňují zavlažování dvou nezávislých okruhů. Lze tedy vytvořit dokonalé podmínky pro rostliny s různorodými nároky nebo zajistit vláhu i pro nedaleký záhon. Zavlažování probíhá pouze v případě nedostatku vláhy, a k případnému plýtvání tedy nedochází.
Nepostradatelnou součástí se pro vás může stát i dohledová kamera s nočním viděním. Vystopujte díky ní škůdce, vytvářejte úchvatná časosběrná videa nebo dohlížejte na úrodu, když jste zrovna na cestách. Samozřejmostí je i vzdálený dohled odkudkoliv na světě.
Jaké jsou nejnovější trendy v pěstování?
Klasické pěstování v půdě všichni jistě dobře znáte a mnohdy s ním máte i bohaté osobní zkušenosti. V posledních letech ale stoupá povědomí i o moderní hydroponii. Jde o velice čistý a efektivní způsob, jak pěstovat čerstvou a zdravou zeleninu bez používání zbytečné chemie. Abyste mohli pěstovat hydroponicky, potřebujete pouze rostlinky, roztok bohatý na živiny a pěstební médium, díky kterému pohodlně uchytíte rostlinku v košíčku. Živný roztok prochází hydroponickými rameny a roznáší rostlinkám vše nezbytné pro jejich správný vývoj.
Hydroponické pěstování je někdy veřejnosti prezentováno jako raketová věda a mnoho pěstitelů od něj odradí množství informací, které se musí pro začátek naučit. To nám ale přišlo jako velká škoda, a proto jsme v roce 2023 rozšířili Chytrý skleník o unikátní hydroponický systém vlastní výroby, se kterým si poradí i úplní začátečníci. Mnoho komponent je přitom identických s výbavou pro pěstování v půdě, což výrazně snižuje jeho pořizovací hodnotu.
Hydroponie měla prakticky okamžitě obrovský úspěch a pro své výhody je nedílnou součástí většiny nových Chytrých skleníků. Po celý rok zde umíme pěstovat vynikající rajčata, okurky, papriky, ale i jahody, bylinky a mnoho druhů listové zeleniny. Jak ale dále posílit svou potravinovou soběstačnost, když mi nestačí pouze rostlinná strava?
Odpověď na tuto otázku jsme přinesli hned v závěru roku 2024, kdy jsme v Chytrém skleníku propojili pěstování zdravé domácí zeleniny s aquaponickým chovem ryb v jezírku přímo uvnitř skleníku. Dochází zde k neuvěřitelné symbióze, kdy ryby poskytují živiny rostlinám, a ty jim na oplátku čistí vodu. Jezírko dále slouží ke sběru dešťové vody a ukládání tepla slunečních paprsků. Dosáhli jsme tedy neuvěřitelného milníku, kdy umíme pěstovat celoročně nehledě na parná horka, třeskuté mrazy či dostupnost elektrické přípojky.
Bez našich úžasných zákazníků by tu Chytrý skleník nebyl.
Vývoji Chytrého skleníku se věnujeme už od roku 2019. Začínali jsme jako studentský projekt bez zdrojů. V té době byl Chytrý skleník pro řadu lidí něčím nepředstavitelným a moc nevěřili, že si jej někdo koupí. Pár lidí se ale našlo a my rok od roku získávali víc financí na další vývoj. Mít možnost postavit Chytrý skleník na své zahrádce a celoročně zde pěstovat vynikající zeleninu, ovoce a rybí maso, a to jenom z dešťovky a slunečních paprsků, bereme jako obrovský úspěch. A tento úspěch patří všem, kteří nám věřili, a kteří nás podpořili. Děkujeme a moc se těšíme, kdo se k nám připojí dál.

Každý pěstitel je ale originál, a stejně tak každý skleník potřebuje jinou výbavu. Netrefili jsme se přesně do toho, co potřebujete? Neváhejte nás kontaktovat, rádi vám vypracujeme nabídku na míru.