Oslavme Mezinárodní den štěstí

  • Autor příspěvku
  • Čas na čtení:3 minuty čtení

Štěstí. Každý z nás tohle slovo zná. Věřím i tomu, že každý si pod tímto slovem něco představí. Co to vlastně ale štěstí je? A proč je pro někoho hledání štěstí jeho životním cílem? Co se vlastně stane, když štěstí najdeme?

Štěstí je obrovský pojem, všichni známe jeho význam, a přesto si pod slovem štěstí každý z nás představí něco úplně jiného. Každý jsme jiný, a i naše vnímání štěstí jsou opravdu rozmanitá. A to je správně. Pro někoho je štěstí najít lásku. Jiný vidí štěstí v tom, když má tučné konto. Pro dalšího je štěstí, že se ráno probudil s úsměvem na rtech. Štěstí je nepřeberné množství věcí a situací, od velkých honosných vil, až po malou kopretinu utrženou na louce.

Lidé podle mě štěstí hledají celý život. Snaží se ho najít na každém kroku, v každém člověku. “Tak jo, možná budu šťastnější, až budu mít nové auto,” můžete si říci. A víte co? Opravdu budete po koupi nového auta šťastnější. Jenže naneštěstí je to jen pomíjivý prchavý pocit. Jakmile se auta nabažíte, zjistíte, že ke štěstí potřebujete něco dalšího. A opět se pohybujete v tom samém koloběhu – točím se, protože se točím.

Za prvé bychom jsme si měli uvědomit, že štěstí není cíl, ale cesta. To objevování, ty všechny každodenní maličkosti. Ta dřina a úsilí. To všechno je štěstí.

Za druhé, a to je podle mě ještě důležitější, je dobré si tu narovinu říci, že štěstí se nedá ani najít, ani dostat, a dokonce ani koupit. Štěstí si totiž nosíme v sobě. Každý den, každou minutu, po celý svůj život. Nehledejme tedy štěstí kolem nás, podívejme se do svého nitra.

Samozřejmě, že pocit štěstí lze v sobě i vyvolat. Věděli jste, že existují hormony štěstí? Mezi ty nejvýznamnější patří serotonin, endorfin, melatonin, oxytocin a dopamin. Je známo, že vitamíny štěstí jsou obsaženy i v jídle. Určitě vám už někdo řekl: “Jez zeleně.” Možná vám tento výrok přišel zvláštní, on má však své prameny velmi hluboko. Už naši prarodiče dávno věděli, že nejvíce hormonů štěstí totiž obsahuje listová zelenina.

Tak pojďme honem do skleníku, je nejvyšší čas zasadit listový salát, ať můžeme hormon štěstí jíst po celý rok. 🙂

Štěstí si nosíme v sobě