Předpěstování – Jak na to?

  • Autor příspěvku
  • Čas na čtení:2 minuty čtení

Čas příprav na novou sezónu je tady a s ním také předpěstovávání rostlin. Co je pro takové předpěstování potřeba? V první řadě semínka rostlin, které chcete tuto sezónu pěstovat. Dále nádobky, ve kterých bude předpěstování probíhat. Může se jednat o speciální nádoby pro předpěstování nebo různé kelímky a plastové nádoby, které najde každý ve své domácnosti. Poslední položkou je vhodný substrát pro výsev, který lze získat v mnoha obchodech nebo si ho můžete vyrobit sami doma. K dostání jsou též rašelinové tablety nazývané Jiffy, které jsou již předpřipravené pro sázení.

Máte-li opatřené potřebné věci, můžete se dát do výsevu. Nejprve si navlhčete substrát, čímž podpoříte jeho příjem vody. Následně jím naplňte připravené nádoby (nezapomeňte v nich udělat otvory na odtok přebytečné vody). Navrch položte vámi vybraná semínka a zakryjte lehce substrátem. Poté vše navlhčete rozprašovačem, díky kterému zůstanou semínka schovaná v substrátu a nevyplaví se na povrch. Nakonec umístěte takto připravené nádobky na místo, kde budou mít dostatek světla a tepla.

Tím ale péče o samotná semínka rozhodně nekončí. Důležité je rostlinky pravidelně zavlažovat, nikoli však přelívat. Také hlídejte dostatečnou vlhkost (máte-li na předpěstování speciální uzavíratelný box) a v neposlední řadě kontrolujte přísun čerstvého vzduchu, díky němuž zabráníte tvorbě plísní.

Doba pro pěstování se u různých druhů rostlin liší, proto je vhodné dodržovat termín uvedený na obale semínek. Jakmile má rostlinka 2-3 pravé lístky, je možné ji přesadit do skleníku a pokračovat v pěstování tam.

Tip na závěr:

Pečlivě si označte, co si předpěstujete, abyste v tom neměli záhy zmatek.

Předpěstování rostlinek. 🙂