Když jsem před lety Sensorii založil, musel jsem si poradit prakticky s jakýmkoli úkolem napříč celou firmou. Měl jsem pouze ambiciózní vizi, ale za tu jsem si najmutí šikovných a zkušených kolegů dovolit nemohl. Při práci na Chytrém skleníku pro mě bylo vždy velice důležité vidět za sebou nějaký hmatatelný výsledek. A právě proto jsem moc rád jezdil za prvními zákazníky stavět jim Chytré skleníky na klíč.

Dnes už na výstavby nejsem sám, přesto ale sem tam na nějakou realizaci zajedu. Z části za to může nostalgie, ale má to i své praktické opodstatnění. Když instaluji chytrou výbavu vlastníma rukama, uvědomím si potom řadu věcí, které mě od stolu zkrátka nenapadnou. Dokážu se lépe vžít do kůže zákazníka a upravit výrobky tak, aby byla jejich instalace radost, nikoli utrpení. Na konci roku 2024 se možnost velice pěkného výjezdu naskytla a rád na ni vzpomínám. A jaké jsou moje dojmy při vzpomínce na jedno z posledních dobrodružství v terénu?
V srpnu 2024 se na nás obrátil milý manželský pár s poptávkou Chytrého skleníku na zahrádku rodinného domu ve středních Čechách. Velice podrobně sepsali své požadavky, očekávání a zdokumentovali i situaci v plánovaném místě výstavby. Na realizaci vyloženě nespěchali, ale zhruba do dvou týdnů se přijeli podívat do ukázkového skleníku. Moc se jim tam líbilo a rozhodli se proto postavit svůj Chytrý skleník již letos.
Dali jsme se tedy obratem do práce. Zpracoval jsem pro ně balíček chytré výbavy na míru, vybral vhodný model skleníku a vytvořil plánek pro výstavbu základů, které si zajistili svépomocí. Vybranou konfiguraci skleníku jsem zadal do výroby a objednal jeho dodání na klíč specializovanou montážní partou výrobce.
Základy byly hotové a skleník pevně namontovaný na místě, přišla tedy řada na nás. Pamatuji si silný moment z příjezdu, kdy zákaznici silně dojalo, že jsem dorazil sám a sharovaným autem. Při té příležitosti mi opravdu upřímně řekla, jak moc našemu projektu fandí, a jak hodně se jí vize Chytrého skleníku líbí. Nechyběla ani horká káva a něco dobrého na zub. Taková zkušenost vždy moc potěší a motivuje nás k ještě o kus většímu úsilí.

Realizace v zimním období jsou o něco náročnější vlivem chladnějšího počasí a krátkých dnů. Vstával jsem hned ve 4 hodiny ráno, abych stihl naložit veškerý materiál, nářadí a dorazit hned po ránu na místo. Stále nemohu uvěřit, že jsem do běžného osobního auta dostal 300 litrovou nádrž na dešťovku, hydroponický box, 17 hydroponických ramen, 30 kg železných profilů, 4 obrovské krabice chytré výbavy i obří bednu s nářadím. Ale povedlo se.
Mým zadáním bylo: “Nainstalujte zde vše, co uznáte za vhodné, a jak uznáte za vhodné. Naprosto Vám důvěřuji a věřím, že je skleník v dobrých rukou.” Ze začátku jsem tedy docela dlouho přemýšlel nad výhodami a nevýhodami různých variant rozmístění, abych za sebou zanechal nejlepší možný výsledek.
Rozhodl jsem se pro instalaci čtveřice dlouhých hydroponických ramen po straně skleníku, čímž se moderní hydroponie výhodně kombinuje s klasickým pěstováním v půdě. V zadní části skleníku jsem umístil sběrnou nádobu i hydroponický box. Volný prostor nad nádobami jsem zhodnotil doplňkovou hydroponickou kaskádou s pěstebními světly, kde půjde pěstovat nehledě na to, jak mrazivá zima přijde. Obě hydroponické sekce mohou díky kohoutku běžet naráz nebo lze jejich provoz snadno přepínat.


Sensorie není pouze práce v kanceláři, je to zejména radost z tvoření venku v přírodě. 🍀
Hydroponická ramena jsou uchycena do praktických C-profilů, ve kterých lze jejich úchyty libovolně posouvat, a tím seřídit systém po prvním spuštění, ale třeba i měnit rozestupy podle pěstovaných rostlin.
Legrační moment nastal první den večer, když jsem se okolo 20. hodiny rozhodl odebrat na hotel. Podle navigace byl zhruba 3 kilometry vzdušnou čarou, těšil jsem se tedy, že budu za 5 minut v posteli. Co se ale nestalo, trasa byla vypočtena na celých 38 minut mlhou, přes kterou nebylo vidět na krok. Byl zde totiž uzavřený dopravní most na druhý břeh Vltavy, což jsem si nezkontroloval. No nic, co se dalo dělat. Na ubytování jsem dorazil za úplné tmy, a v okolí ani světla nesvítila. I taková dobrodružství nás během montáží potkávají.

Když jsem se nad ránem probudil, čekal mě překrásný výhled na okolní krajinu a na řeku Vltavu, která protékala přímo pod hotelem. Dobře jsem se vyspal, dostal výbornou snídani a načerpal síly na dokončení Chytrého skleníku. Cesta zpět byla opět skoro na 40 minut, už ale byla vidět krásná příroda v okolí.
Když instaluji Chytré skleníky, dbám na precizní zpracování od samého začátku. Po dvou dnech práce potom přichází magický moment prvního spuštění. Atmosféra je plná napětí a očekávání, zda jsem nic neopomenul a vše poběží hned od začátku jako po drátkách. A to se taky stalo. Ve speciální servisní obrazovce jsem prověřil všechny instalované funkce, nikde nic nekapalo, senzory měřily, čerpadla čerpala, závlaha zalévala, světla svítila.

A je hotovo. Než zavolám zákazníka a vysvětlím mu, jak s Chytrým skleníkem zacházet, mám ve zvyku na pár minut zastavit a prohlédnout si tu technologickou symfonii, kterou jsem za sebou během výjezdu nechal. Dodnes si pamatuji, jaké to bylo, když jsem poprvé spustil úplně Chytrý skleník u svých rodičů. A i když už jsme zhruba o 200 spuštění po celém Česku i Slovensku dále, tento moment neztratil nic na své výjimečnosti.

Rodina z této realizace se živí podnikáním a jejich práce je značně sezónní. Právě v období podzimu mají nejvíc práce, a i několik hodin spánku a drobného odpočinku je pro ně neskutečně důležitá. To byl taky jeden z důvodů, proč si Chytrý skleník pořídili. Nemají příliš času na rutinní péči o rostliny, a někdy odjíždí i na delší dovolené, kdy se o sebe Chytrý skleník musí postarat sám. Zároveň je pro ně ale důležité mít možnost zajít se zrelaxovat do své soukromé oázy klidu a ještě si natrhat zdravou domácí zeleninu plnou vitamínů. Tak ať Vám Chytrý skleník dlouhé roky slouží.