Chytrý skleník splnil moje očekávání zcela jednoznačně

  • Autor příspěvku
  • Čas na čtení:9 minuty čtení

Jsme moc rádi, když vidíme, jak se našim zákazníkům v Chytrých sklenících daří. Každá zpráva o tom, jak jsou spokojení nás o to víc nakopne být lepší a pracovat usilovněji. A ještě více si vážíme toho, že se s námi naši zákazníci rádi podělí o své zkušenosti veřejně. Moc děkujeme panu Petrovi Čackému za milý rozhovor o tom, co mu Chytrý skleník přinesl

Představte se nám. 

Jmenuji se Petr Čacký a pocházím z chladnějšího severu, nedaleko Ještědu. Před mnoha lety mi rodina říkala, ať si na zahradě postavím skleník, že pomohou třeba i finančně. Tehdy se mi do toho moc nechtělo, mnoho práce a málo času. Později jsem si skleník opravdu postavil a dnes už nelituji. Měl jsem to opravdu udělat dřív. 

Odkud jste se o nás dozvěděl? 

Jednoho dne jsem se rozhodl, že se už přestanu trápit s různými variantami kapénkových závlah, mnohdy i renomovaných značek, a začal jsem hledat něco, co mi opravdu pomůže, ušetří mi čas a bude mě to bavit. Zároveň jsem nechtěl jít cestou nějakých mohutných systémů za velké peníze

Jak dlouho Chytrý skleník používáte? 

Abych řekl pravdu, už je to dost dávno, několik let, co jsem poprvé spustil řídící jednotku. Ani si to přesně už nepamatuji. 

Pan Čacký si Chytrý skleník zakoupil hned v první sezóně ostrých prodejů. Zákazníci jako on pro nás byli velice důležití. Díky jejich důvěře jsme se mohli věnovat dalšímu vývoji a posouvat se krůček po krůčku tam, kde jsme nyní. 

Jak pro Vás byla náročná instalace? Kolik času Vám zabrala? 

Samotná prvotní instalace je opravdu snadná, za jedno odpoledne to je v provozu. Pro mě to však bylo časem trochu málo a dnes mi část výbavy běží na 12V ze solárních panelů. Je to takový postupný vývoj a doplňování pro úplné zjednodušení

Někteří zákazníci nemají u skleníku přípojku elektřiny, pro jiné je zase důležitá otázka nezávislosti. Poptávka po solárním rozšíření Chytrého skleníku je z obou stran značná, proto se náš vývojový skleník již nějakou dobu pyšní solárním panelem. Ten umožní jeho provoz až 10 měsíců v roce, a to úplně nezávisle na inženýrských sítích. A jak bývá naším zvykem, novinka bude pro nové, ale i stávající zákazníky. 

Co ve skleníku pěstujete? 

Aktuálně jsou ve skleníku různé druhy rajčat, paprik a okurek. Doplňují je bylinky, špenát, několik druhů salátů, pak choi, ředkvičky

Jak nakládáte se zeleninou vypěstovanou v Chytrém skleníku? 

Zeleninu máme pro vlastní spotřebu, pro nás i naše děti.

“Zeleninu máme pro vlastní spotřebu, pro nás a naše děti,” říká spokojeně pan Čacký. 🙂

Splnil Chytrý skleník Vaše očekávání? 

Skleník moje očekávání splnil zcela jednoznačně. Přes počáteční drobné starosti, o které se pan Bažout vždy velmi rychle a s přehledem postaral i na dálku, mi skleník dělá jen radost. A o to přece jde i v dnešní uspěchané době. 

Díky vzdálenému dohledu umíme zákazníkům poradit i bez nutnosti výjezdu nebo zasílání chytré výbavy do servisního střediska. Na vyžádání potom bezplatně nahráváme aktualizace webové aplikace, které pravidelně přináší řadu vylepšení. 

Co spatřujete jako největší výhody chytrého pěstování? 

Výhody? Je jich opravdu dost. Ač mi někteří škarohlídi říkali, že to nemůže a nebude fungovat, skutečnost je dnes přesně opačná. Sami se dnes rádi podívají, jak to ve skleníku jede.

Pokud vám během pěstování s chytrou výbavou nejsou nějaké věci zcela jasné, jsme tu pro vás. 💚

Ušetřil Vás Chytrý skleník rutinních úkolů? 

Nemusím hlídat teplotu a vlhkost, chodit otevírat dveře, okny se to samo s pomocí ventilátorů vyvětrá. Je dostatečně zalito, nemusím jít přes zahradu třeba v dešti zalévat? Ne, nemusím. Skleník se postará a já se tam jdu opravdu odreagovat od všedního shonu

Podařilo se Vám prodloužit vegetační dobu? 

Loni jsme pěstovali až do konce listopadu, letos jsme začali již v únoru, takže dobrý.

Pro mě je dnes největší slabinou samotný skleník. Byl postavený před lety a občas do něj fouká. I tak si s tím chytrá výbava dokáže poradit a ostatní je už na mně, abych na samotném skleníku trochu něco ještě doladil. Dobré utěsnění je opravdu důležité. 

I přes náročné podnebí v podhůří může pan Čacký pěstovat prakticky po celý rok. Pomáhá mu v tom i sběr tepla slunečních paprsků, které si Chytrý skleník ukládá do zásoby pro mrazivé noci. Více o tom, jak vyhříváme Chytrý skleník a kolik to stojí najdete v článku zde.

Minulý rok pěstoval pan Čacký až do konce listopadu, letošní sezónu zahájil již v únoru. 🌱

Dohlížel jste do skleníku vzdáleně? Například z dovolené? 

Vzdáleně se do skleníku dívám několikrát denně i ze zaměstnání. Největší pohoda je, když ležíte třeba v Turecku venku u bazénu, 35 °C venku, na stolku nějaký ten drink, několik jich už v sobě a vidíte, jak doma je slabých 15 °C  a prší. 😊Ve skleníku však vládne pohoda a vše roste, jak má. 

Je něco, co u chytré výbavy postrádáte? 

Dříve byla výbava i SW jednodušší, chudší. Dnes se otevírají okna nezávisle na sobě. Bylo jedno čidlo teploty venku a jedno uvnitř. Dnes již jedeme na dvě uvnitř. Kamera taky doznala změn díky vývoji. Délky vodičů jsou dnes již dostačující.

S plynoucími roky nespíme na vavřínech, ale neustále pro vás Chytrý skleník vyvíjíme a vylepšujeme. ❤️

Já bych snad dnes již uvítal jen možnost chodu řídící jednotky na 12V s případným doplněním 220V jen na náročnější topení. Ostatní periferie mi na 12V již běží, včetně čerpání vody pro zavlažování

Měnič do skleníku není úplně ono, i když bezproblémový chod ŘJ mám vyzkoušený. Z důvodu bezpečnosti však měnič dále nevyužívám. 

Pan Čacký s námi pěstuje chytře téměř od samého začátku. Velice dobře tedy ví, kolik novinek jsme za tu dobu přinesli. A pokud bude mít zájem, brzo si bude moci pořídit i žádané rozšíření o solární panel. 

Nedávno jste rozšířil svůj Chytrý skleník o hydroponii. Jak pro Vás bylo náročné začít pěstovat touto moderní metodou i bez předchozích zkušeností? 

O hydroponii jsem se zajímal již dříve. Náročné pro mě bylo spíše vymyslet rozložení jednotlivých okruhů ve skleníku se dvěma uličkami a dveřmi na obou stranách, než samotný začátek pěstování.

Hydroponické pěstování je velmi čisté a snadné - stačí vložit semínko do košíčku a kochat se, jak nám úroda roste před očima. 💧

Jak se někde v návodu nebo na webu píše, prostě dáte semínka do košíčků a už pěstujete.

Nejste v tom sami, pro každého chytrého pěstitele máme připravený uživatelský manuál, který vás chytrým pěstováním povede krok za krokem. 👣

Navíc je systém uživatelsky natolik jednoduchý, že je úplně jedno, zda použijete vodorovná ramena, sloupy nebo kbelíky. 

Zpřístupnit a popularizovat hydroponii mezi běžnými lidmi bylo naším vysněným cílem a podle dosavadních ohlasů se jej podařilo dosáhnout. Náš hydroponický systém je navíc natolik unikátní, že si jej aktuálně patentujeme pro území celé EU. 

Už se Vám podařilo vypěstovat první úrodu z hydroponie? Co plánujete pěstovat v budoucnu? 

Ačkoliv jsem s jednotlivými druhy a odrůdami šel cestou pokus/omyl, skleník je plný salátů, bylinek, kvetou první jahody

Už dnes se pokouším o hrášek, ačokču, černá rajčata a mnoho jiných.

Ačkoli pan Čacký říká, že jeho pěstování v hydroponii byl pokus/omyl, jeho hydroponická ramena jsou plná nádherných salátků. 🥬

Doporučil byste naše zařízení svým známým? 

Nejen známým, ale i všem, kteří jsou schopni i utajeně po telefonu pomlouvat. Ať si to vyzkouší, a pak sami uvidí, že to má opravdu nápad

Přesně kvůli těmto momentům máme svou práci tolik rádi. Dostat Chytrý skleník od prvních experimentů z garáže do více než stovky domácností vyžadovalo obrovské úsilí. Když ale vidíme výsledek, jsme na něj patřičně hrdí a tešíme se na další členy naší pěstitelské rodiny.