Co nás naučilo pěstování mezi paneláky?

  • Autor příspěvku
  • Čas na čtení:6 minuty čtení

Je to přibližně rok, co nám v hlavě utkvěla zajímavá statistika. Dozvěděli jsme se, že zhruba polovina domácností v Evropě nemá prostor k pěstování čerstvé a lokální zeleniny. A i kdyby se podařilo nějaký záhonek v komunitní zahradě přece jenom pronajmout, kde vzít v dnešní uspěchané době čas na péči, kterou od nás potřebuje? Ráno do práce, odpoledne z práce, vyzvednout děti ze školy, zastavit se pro nákup, připravit večeři. A k tomu se ještě věnovat záhonu s rajčaty? To moc reálné není. Ale nešlo by to trochu jinak a lépe?

Náš první Komunitní skleník s chytrou výbavou jsme postavili v nádherné zahradě v Brně na Lipce - Rozmarýnku. 🙂

Letos již třetím rokem nabízíme široké veřejnosti Chytrý skleník, ve kterém si mohou rodiny pěstovat čerstvou a chutnou domácí zeleninu pro sebe a své přátele. Uvědomili jsme si, že zahrádka rodinného domu není jediné místo, kde může naše chytrá výbava pomoci. V průběhu pracovního týdne se totiž dokáže postarat o úrodu za vás. Ve volném časem se zde potom můžete ukrýt před ruchem velkoměsta a vracet se s taškou plnou zdraví a po celý rok. 

Rozhodli jsme se, že si vyhrneme rukávy a postavíme se nové výzvě čelem. Během několika týdnů jsme našli vhodný prostor, a o 4 měsíce později už jsme otevírali zkušební Komunitní skleník s chytrou výbavou. V tu dobu už byl skleník plně obsazený nadšenými pěstiteli, kteří si mohli jako první vyzkoušet náš Chytrý skleník pro města. Co jsme se za první měsíce provozu dozvěděli, a jak se chystáme nápad dále rozvíjet?

Výstavba pilotního Komunitního skleníku probíhala v chladných zimních dnech. 🥶

Ještě před spuštěním provozu bylo jasné, že je o místa v Komunitním skleníku obrovský zájem. Během několika týdnů od zveřejnění nás kontaktovala zhruba stovka zájemců, ze kterých jsme velice brzy obsadili všech 8 záhonků, ke kterým patří i hydroponické košíčky. Právě možnost vyzkoušet si hydroponii na vlastní kůži bylo velkým lákadlem. Rozhovory s prvními nájemci si můžete přečíst zde a zde.

Co ale s těmi, na které se nedostalo? Po nějakém čase jsme i na tuto zdánlivě neřešitelnou výzvu našli odpověď. Část skleníku jsme vyhradili pro hydroponickou stěnu, jejíž údržba je velice snadná. Správce skleníku zde pouze rozmístí hydroponické košíčky se semínky salátů, špenátu, ředkviček, kedluben nebo třeba bylinek a chytrá výbava zde stejně jako v rodinných sklenících vypěstuje chutnou zeleninu, kterou si může vzít domů i náhodný kolemjdoucí. Stačí si pouze vybrat rostlinku, zaplatit za ni jednoduše pomocí QR platby a odnést si ji i s hydroponickým košíčkem.

Slavnostní otevření Komunitního skleníku v Brně na Lipce – Rozmarýnku. ☀️

Všechno ale nebylo jenom růžové. Od začátku jsme chtěli, aby byl provoz Komunitního skleníku v naprostém pořádku i po právní stránce. Související míra administrativy se ale ukázala jako extrémně náročná, a to i pro skleník zkušební velikosti. Odeslali jsme všem nájemcům aktuální provozní řád? Dostali všichni přístup do webové aplikace Chytrého skleníku? Nezapomněl někdo zaplatit nájem? A dostali všichni daňové doklady? Z toho nám šla hlava kolem.

Na výběr byly jenom dvě možnosti. Najmeme k sobě nového kolegu, který se administrativou prokouše. Kvůli jeho platu ale zvýšíme nájem. A nebo necháme rutinní úkoly na počítačích a půjdeme s ostatními nájemci pěstovat přátelství. Asi není nutné zmiňovat, pro co jsme se rozhodli. Vlastními silami jsme vytvořili informační systém, který chod Komunitního skleníku organizuje.

Vybudování Chytrého tržiště pro nás bylo nejenom obrovskou výzvou, ale i splněným snem. 💧

A co přesně umí? Novým nájemcům zasílá vše, co potřebují vědět, ještě než s námi začnou pěstovat. Pravidelně jim připomíná, pokud se blíží konec jejich pronájmu. Sám kontroluje přijaté platby a rozesílá daňové doklady. A nezapomíná ani na správce. Ten se díky němu dozví, o co by se měl při další návštěvě postarat, aby šlo všechno jako po másle. 

No a co bude dál? Naše úsilí se vyplatilo a jsme připraveni spustit provoz dalších Komunitních skleníků s Chytrým tržištěm. A i vy se do projektu podporujícího městské pěstování můžete zapojit. Znáte vhodný prostor k výstavbě? Máte zájem o pronájem nebo chcete investovat do výstavby? Neváhejte se nám ozvat, už teď se těšíme na podnětnou diskuzi.

Komunitní skleník je nádhernou oázou klidu. 🥰

Na závěr bychom rádi poděkovali všem, díky kterým tento projekt mohl vzniknout. CzechInvestu děkujeme za konzultační podporu a možnost zúčastnit se networkingové akce se zástupci měst. Lipce děkujeme za poskytnutí místa, kde jsme mohli zkušební skleník vybudovat, a za podporu po celou dobu provozu. Davidu Kašperovi děkujeme za významnou finanční podporu, která výstavbu umožnila. Zahradě Ježek děkujeme za pomoc s výběrem a dodání vynikajícího skleníku. 

Pojďte s námi pěstovat chytře i vy. ♥️