Hydroponie

  • Autor příspěvku
  • Čas na čtení:5 minuty čtení

Rozvoj je klíčové slovo k úspěchu. My u nás v Sensorii se snažíme neustále rozvíjet, a to nejen náš produkt. Vybudovat Komunitní skleník s chytrou výbavou pro nás byla opravdu výzva a radost. Je krásné něco tvořit a přinášet ostatním radost z pěstování. A jelikož máme rádi jednoduchost a oceníme jakékoli ulehčení v oblasti pěstování, vzali jsme si do hlavy další nápad, a tím je hydroponie. V našem pilotním Komunitním skleníku se již hydroponicky pěstovat dá, vše ladíme a brzy nabídneme možnost hydroponického pěstování i široké veřejnosti. Pojďme si nyní hydroponii představit a říci si o ní něco více.

V Komunitních sklenících s chytrou výbavou lze pěstovat hydroponicky. 🙂

Něco málo z historie

Prvotní hydroponické pěstování je vynález pocházející od Egypťanů. V 60. až 70. letech 19. století se začali pěstováním bez půdy zabývat dva němečtí botanikové Julius von Sachs a Wilhelm Knop, a dali tak základ modernímu hydroponickému pěstování. Jejich výsledky z pěstování rychle zaujaly širokou veřejnost a byly nadále rozvíjeny. Nejvíce se tehdy řešilo ukotvení rostliny, kdy byla rostlinka provlékána otvorem v korkové zátce, která uzavírala nádobu s živným roztokem. Zkoušely se nejrůznější varianty, na řadu přišly květináče plněné drcenou pemzou, střešní krytinou, oblázky. Jako nejlepší se ale ukázal keramzit

Hydroponie je velice snadné a účinné pěstování bez zeminy v živném roztoku. Pokud se tedy rozhodnete pro hydroponické pěstování, stačí vám jednoduše řečeno rostlinka, roztok bohatý na živiny a pěstební médium, díky kterému pohodlně uchytíte rostlinku v košíčku. Mezi nejpopulárnější pěstební média patří kokosové vlákno a již zmíněný keramzit (hydroton).

Pro hydroponické pěstování vám v podstatě stačí rostlinka, roztok bohatý na živiny a pěstební médium. 🙂

A jak to vlastně funguje? 

Hydroponický košíček je mřížkovaný květináč vyplněný minerální vlnou. Košíček se vkládá do otvorů pěstební stěny a ve spodní části je ponořen do vody obohacené o živiny. Do minerální vlny lze vložit buď semínka nebo i sazenice salátu, špenátu, ředkviček, bylinek a případně jiných drobných rostlin podle vašeho výběru. Sazeničky zde následně zakoření a vyrůstají až do období sklizně. K zavlažování se v hydroponickém systému využívá cirkulace vody, což znamená, že voda prochází čerpadlem neustále dokola. 

Než začneme s hydroponickým pěstováním pojďme si ještě říci, že je důležité vědět, z čeho se rostlina skládá. Když pochopíme složení rostliny, můžeme jí věnovat více péče, přízpůsobit jí vhodné živiny a úroda bude o to větší. Každá rostlinka obsahuje zejména kyslík, dusík, uhlík a vodík. Toto složení představuje až 90 % hmotnosti rostliny. Při hydroponickém pěstování je tedy důležité dbát na to, aby  měly rostliny dostatek světla, vzduchu a vody. Zejména voda je tu pak velmi důležitá, jelikož proudící voda přínáší rostlinkám tolik potřebné živiny, které jsou jinak obsaženy v půdě. Díky naší chytré výbavě je o správné podmínky ve skleníku i dávkování živin postaráno

Nyní si ještě povíme nesporné výhody hydroponického pěstování. Hydroponie je velmi rychlý způsob pěstování si zdravé domácí zeleniny, kdy ze semínka salátu můžete při správné péči již za měsíc připravovat chutné pokrmy. Je tu i vyšší výnosnost úrody oproti pěstování v zemině. Zásluhou chytré výbavy je i velmi snadná kontrola živin. Samotná hydroponie je vcelku dost samostatná, je tu větší možnost automatizace zalévání rostlin a může být tedy delší dobu bez dozoru. Pěstební médium se dá při správné péči používat opakovaně. Hydroponie není náročná na prostor, košíčky mohou být velmi blízko sebe. V neposlední řadě tu můžeme zmínit, že se jedná o velmi čistý způsob pěstování.

Hydroponie není náročná na prostor, košíčky jsou umístěny velmi blízko vedle sebe. 🙂

Pěstování v hydroponických košíčcích je opravdu velmi snadné. Náš Chytrý skleník se navíc postará o ideální složení živného roztoku i ventilaci uvnitř skleníku. Usilovně pracujeme na vývoji vlastního hydroponického řešení a pevně věříme tomu, že už příští rok se stane nedílnou součástí naší chytré výbavy a i vy si ho budete moci zakoupit do svého skleníku.