Se sazeničkami spolupěstitelů vycházíme dobře

  • Autor příspěvku
  • Čas na čtení:8 minuty čtení

Mnozí z vás jistě dobře ví, že podporujeme lokální pěstování zdravé domácí zeleniny a snažíme se, aby měl tuto možnost opravdu každý. Nejen lidé, kteří vlastní zahrádku se skleníkem, ale i obyvatelé panelového domu. Náš unikátní Komunitní skleník s chytrou výbavou hrdě stojí v krásné zahradě v Brně na Lipce – Rozmarýnku, a už několik měsíců nese ovoce. Tedy, aby bylo jasno, zeleninu. 🙂 O aktuálních novinkách a dění v Komunitním skleníku vás pravidelně informujeme, nyní ale přicházíme s pohledem úžasné ženy paní Kateřiny Vrchovecké, která je součástí naší pěstitelské rodiny

Představte se nám. 

Dobrý den, jmenuji se Kateřina Vrchovecká. S partnerem bydlíme v centru Brna. Na balkóně našeho malého bytu máme už nějaký ten rok mini zahrádku. Rajčata, bylinky, jahody a různé květiny, co potěší oko i hmyz. Jen když odjíždíme na dovolenou, musíme poprosit někoho, kdo v letních vedrech přijde zalít. Na klasickou zahrádku bychom neměli čas. Ale máme k ní kladný vztah. 

Odkud jste se o nás dozvěděla? 

Facebook je mocný a jednoho dne na mě vyskočil příspěvek Sensorie. Chytrý skleník. Nápad mě zaujal. Je to kompromis. Můžeme mít vlastní úrodu a její pěstování nebude tak náročné na náš čas a přítomnost na zahradě. 

Věděli jste, že přibližně polovina domácností v Evropě nemá přístup k místu, kde by si čerstvou a domácí zeleninu mohli pěstovat? A i když nějaký ten záhonek mají, nároky dnešní doby a pracovní vytížení jim v tom příliš nepomáhají. Proto s naším Chytrým skleníkem usilujeme o dostupnou a kvalitní zeleninu pro všechny.

Jak dlouho v Komunitním skleníku s chytrou výbavou pěstujete? 

Necelé 3 měsíce. 

V Komunitním skleníku funguje pronájem na bázi měsíčního předplatného. Na konci každého měsíce se můžete rozhodnout, zda budete v pěstování pokračovat i v nadcházejícím měsíci. Pěstování si tedy mohou velice snadno vyzkoušet i úplní začátečníci. 

Bylo pro Vás složité zorientovat se v tom, jak to ve skleníku funguje? 

Když jsme se přišli poprvé podívat,  jak skleník funguje, viděli jsme první výpěstky sousedů. Zaujala mě hydroponicky pěstovaná kedlubna. Z malého květináčku se vypínala fialová bulva kedlubny, a já přemýšlela, jak se tam udrží. Zatímco nám zapálený pan majitel vysvětloval, jak to ve skleníku chodí. Jak funguje hydroponický systém a vlastně celý Chytrý skleník. Dostaneme k dispozici půdní plochu ve skleníku a podél stěn v natažených trubkách hydroponické košíčky, místa, kam se dá zasadit třeba salát, jahody nebo právě kedlubny.

“Zaujala mě hydroponicky pěstovaná kedlubna,” pomyslela si paní Vrchovecká při první návštěvě Komunitního skleníku.

Co ve skleníku pěstujete? 

Po předchozím pěstiteli jsme na zemi „zdědili“ 2 sazenice rajčat a 2 papriky. Zkusila jsem zasadit pár sazeniček do hydroponických košíčků, řapíkatý celer, koriandr, kedlubny a salát. Pěstování hydroponicky pro mě bylo nové.

“Zkusila jsem zasadit pár sazeniček do hydroponických košíčků, bylo to pro mě nové.”

V Komunitním skleníku máte 8 sousedů, jak s nimi vycházíte? 

Ano, skleník je rozdělen na víc pěstebních ploch. Spolupěstitele jsem při mých návštěvách ve skleníku ještě nepotkala. S jejich sazeničkami vycházíme dobře. 🙂

Splnil Komunitní skleník Vaše očekávání? 

Asi ano. Začali jsme až v půlce sezóny. Spousta zkušeností nám unikla. Ale ano, je super, že se skleník „o sebe trošku stará sám“. Není problém odjet na dovolenou nebo přijít za rostlinkami jednou za týden. Velká výhoda na rozdíl od balkónu. Skleník se sám rosí, půda je zkrápěná z mezi rostlinami natažené hadice. Funguje i teplotou řízené otevírání oken.  Prý se dá v hydroponii pěstovat celoročně. Uvidíme. 

Komunitní skleník je na celoroční pěstování připravený díky kvalitnímu zateplení. Kromě toho hydroponie sbírá blahodárné teplo ze slunce v průběhu slunečných dní a ohřívá s ním skleník v noci. Kromě toho lze ohřevem živného roztoku udržovat teplo tam, kde je nejvíce potřeba, tedy u rostlinek.

“Skleník se o sebe stará sám, není problém odjet na dovolenou nebo přijít za rostlinkami jednou za týden.”

Co spatřujete jako největší výhody chytrého pěstování? 

Velkou výhodou je právě samostatnost. Do skleníku mohu docházet jednou za týden, zkontrolovat, jak to roste. Když jsme se do skleníku kvůli dovolené, a pak pracovním povinnostem 3 týdny nedostali, naše pěstební plocha byla jen trochu více zarostlá, rajčata nevyštípaná a zralé plody popadaly. Rostliny samotné byly v dobré kondici.

Jste jedním z prvních lidí, kteří mají tu možnost vyzkoušet náš vlastní hydroponický systém, jak se Vám líbí? 

Teprve se o hydroponii učím a seznamuji se s ní. Jaký má roztok, který proudí mezi kořeny rostlin v košíčcích, složení, a co je všechno potřeba, aby v něm byly rostlinky spokojené, nevím. Do této problematiky jsem ještě nepronikla. Ani technickým parametrům, zda je skleník energeticky soběstačný atd. nerozumím. Ale partnera systém nadchnul. Možná se něčeho takového dočkám i na balkóně našeho bytu.

Hydroponie bývá někdy veřejnosti prezentována jako raketová věda, my jsme se ale rozhodli přiblížit ji více běžným lidem. Chytrý skleník vám s ní z velké části pomůže, vy pouze jednou za čas doplňujete zásobníky podle návodu. 

Bylo pro Vás složité naučit se pěstovat hydroponicky? 

Jak říkám, učím se, skleník s láskou opatrují naši pronajímatelé, rostlinky živí a zalévají oni. Já jsem jen vysadila semínka do speciálních košíčků a chodím si s rostlinkami povídat. 

Jak často používáte webovou aplikaci Komunitního skleníku? 

Sleduju čas od času rostlinky na kameře online. Hlavně, když se nedostanu do skleníku osobně. Dívám se, zda už je potřeba skleník navštívit. 

Kamera je velmi užitečná i pro provoz Chytrého tržiště, kde si mohou lidé prohlédnout aktuální úrodu ještě před návštěvou skleníku. 

Je něco, co v Komunitním skleníku postrádáte? 

O ničem nevím. Zatím sem jen chodím poslouchat kytky růst. Je to super. I první sklizeň rajčátek a okurku.

“Do skleníku chodím poslouchat kytky růst. Je to super.”

Doporučily byste pěstování v Komunitním skleníku s chytrou výbavou svým známým? 

Je to varianta. Mít vlastní salát brzy na jaře je fajn. Jak se vyplatí energeticky a tak nevím. Zatím se můžeme jen dohadovat, zda je levnější rajčata koupit nebo vydat trochu námahy a finanční částku za nájem a mít vlastní sklizeň. Pro mě je to zatím jen takové malé zahradní dobrodružství

Celoroční provoz Chytrého skleníku s úrodou pro celou rodinu vychází podle lokality na 2-3 tisíce korun v případě, že sbíráte dešťovou vodu. Více informací o provozních nákladech najdete v našem nedávném článku. V náročnějším prostředí potom doporučujeme raději prodloužit si vegetační dobu a v nejchladnějším období nechat skleník odpočívat.