Světový den vody, aneb jak na dešťovku

  • Autor příspěvku
  • Čas na čtení:2 minuty čtení

Voda je velmi cenná, ba dokonce až k nezaplacení, a čím více ubývá, tím více bychom si jí měli vážit a naučit se s ní hospodařit. Sběr dešťové vody je důležitým aspektem jak z pohledu ochrany životního prostředí, tak i našich finančních úspor. Věděli jste, že při dostatečně velké nádobě používané v období velkých letních lijáků můžete ušetřit až 85 % ročních nákladů za vodu? Mnoho výrobců skleníků na trhu však momentálně nenabízí možnost okapu u skleníku. Zamysleli jsme se, a připravili jsme pro vás návod, jak svůj skleník vytunit okapy a ulevit tak nejen svojí peněžence. 

Abyste si mohli okap vyrobit, je třeba koupit následující materiál: 

  • U profil 25 x 25 mm 
  • hliníková páska pro venkovní použití 
  • samořezné šrouby 
  • ocelová spona na hadici 1/2″
  • hadice 1/2″ 

Jak na to? 

Nejprve si připravte začáteční a koncový profil. Začáteční profil nastříhněte nůžkami na plech a složte tak, abyste vytvořili zakončení.

Koncový profil nastříhněte a zahněte tak, aby zde bylo možné napojit hadici.

Profil pomocí samořezných šroubů upevněte na několika místech ke konstrukci skleníku. Tento krok se u jednotlivých modelů skleníků liší, okap lze ale upevnit i na obloukový skleník. Nyní zajistěte těsnost přechodu mezi střechou a okapem hliníkovou páskou. V případě více profilů utěsněte spoje silikonem. Pomocí hadice 1/2″ zajistěte svod do nádoby na dešťovku. A je hotovo. 👏

Velikost okapu a ostatního příslušenství je tu uvedená samozřejmě pro potřeby daného skleníku, v tomto případě se řiďte selským rozumem a vyberte velikost okapu vhodnou pro váš skleník. 

Tip na závěr: 

Ne v každém z nás dříme kutil, který si na stavbu okapu troufne. Nezoufejte, v naší nabídce máme skleníky Limes, Gutta Gardentec F a Vitavia Sirius, které mají okap jako součást výbavy. 🙂