Zelenina z Chytrého skleníku krmí celý Statek Výštice

  • Autor příspěvku
  • Čas na čtení:7 minuty čtení

Jsme moc rádi, když vidíme, jak se našim zákazníkům v Chytrých sklenících daří. Každá zpráva o tom, jak jsou spokojení nás o to víc nakopne být lepší a pracovat usilovněji. A ještě více si vážíme toho, že se s námi naši zákazníci rádi podělí o své zkušenosti veřejně. Moc děkujeme Ivě a Marcelovi Pudichovým za milý rozhovor o tom, co jim Chytrý skleník přinesl.

1. Představte se nám.

S manželkou vlastníme Statek Výštice. Jedná se o outdoorové středisko a sídlo spolku Země Nezemě. Statek Výštice je vhodný pro pořádání vzdělávacích a zážitkových akcí, seminářů, adaptačních kurzů, škol v přírodě, letních táborů i pro soukromé akce, kdy jsme schopni připravit svatbu, zabíjačku nebo soukromou oslavu. Možné je samozřejmě i individuální ubytování.

Svým přístupem se snažíme vybudovat prostor, kde bude lidem dobře, a kam se budou rádi vracet.

Statek Výštice se nachází na samotě mezi Týnem nad Vltavou a Hlubokou nad Vltavou na kraji lesa v těsném sousedství koupacího rybníka. Statek má prostorný dvůr, hřiště, ohniště a přilehlé udržované travnaté pozemky, které jsou využitelné ke hrám. Další část pozemků je využita na výběh pro koně, na nichž je možné svezení. V přilehlém lese je postaven nízký lanový park. Pro vnitřní programy je k dispozici velká klubovna a jídelna.

http://www.statekvystice.cz/

Statek Výštice je krásnou oázou klidu na jihu Čech.

2. Jak dlouho Chytrý skleník používáte?

Chytrý skleník jsme si s manželkou zakoupili na podzim roku 2021, montáž jsme zvládli svépomocí na jaře roku 2022, a od té doby Chytrý skleník využíváme.

3. Jak pro Vás byla náročná instalace?

Instalace byla úplně v pořádku. Jelikož jsem s tím neměl žádné zkušenosti, držel jsem se manuálu, který je ale perfektně napsaný. Zapojení všech komponent proběhlo úplně v pohodě, jenom jsem špatně pochopil přívod vody do řídící jednotky. Asi jsem pochybil během studování návodu, během telefonátu jsme si ale hned vysvětlili, že jsem komponenty prohodil.

Na základě tohoto podnětu jsme pro ujasnění zapojení vody a řídící jednotky přidali do manuálu fotografii schématu, aby byla montáž chytré výbavy ještě snazší.

4. Co ve skleníku pěstujete?

Ve skleníku pěstujeme bylinky, petržel a bazalku. Dále máme ve skleníku strašnou spoustu okurek a rajčat, papriky a lilek. Daří se úplně všemu. Okurek a rajčat máme takové množství, že ani na penzionu už to skoro nestačíme spotřebovávat.

Ve skleníku na Statku Výštice pěstují bylinky a zeleninu. Všemu se krásně daří. 🙂

Musíme tedy říci, že u nás není typické dávat lilek do skleníku, o to víc nás těší, že paní Pudichová ho do skleníku dala a daří se mu.

5. Jak nakládáte se zeleninou vypěstovanou v Chytrém skleníku?

Zeleninu a bylinky používáme k vaření v našem penzionu. Nemáme úplně veliký skleník a na penzionu máme v průměru 40 lidí. Jezdí k nám různé skupiny, školy v přírodě nebo školní výlety. O víkendech tu máme svatby nebo různá setkání rodin s dětmi. Okurky a rajčata nabízíme většinou ke snídani, a poté i k obědu nebo večeři, a i přesto máme zeleniny plnou lednici. Zelenina neustále dorůstá, bylinek máme spoustu, vše vlastně dochucujeme bylinkami. Lidé u nás mohou jíst zeleninu neomezeně.

6. Jak už bylo zmíněno výše, vlastníte penzion. Dříve jste kupoval zeleninu nejspíše někde v supermarketu. Poznáte rozdíl na chuti?

Samozřejmě. Třeba okurky a rajčata mají úplně jinou chuť. Krásnou. Taková ta zdravá vodní chuť. Já osobně jsem se naučil rajčata jíst zhruba před třemi léty na Krétě, kde měli rajčata domácí. Kupovaná jsem vlastně vůbec nejedl, dokud jsme si nezaseli svoje. Na chuti je to opravdu hodně poznat. Druhou věcí je trvanlivost, která se s kupovanou zeleninou nedá srovnat.

Rodina Pudichova má úžasnou úrodu ze své zahrádky a Chytrého skleníku. Nakrmí tím nejen sebe, ale i celý svůj penzion. 🙂

7. Co spatřujete jako největší výhody chytrého pěstování? Je něco, co bychom mohli u chytré výbavy zlepšit?

U Chytrého skleníku se mi líbí, že se díky technologiím nemusí člověk o spoustu věcí starat, jako třeba o závlahu. Na začátku jsme se potýkali s otázkou, jak nastavit správně to procentuální rozmezí vlhkosti půdy, aby se nestávalo, že hadice zavlažuje více, než je třeba. Ono hodně záleží na tom, jak svítí sluníčko, jak situaci člověk vyhodnotí, a samozřejmě záleží na zkušenostech. Ještě mě napadá, že mi popraskaly zavlažovací hadice. Koupil jsem tedy nové a vyměnil.

Už jsme se setkali s tím, že když se zavlažovací hadice rozbalují třeba v zimě, mohou popraskat. Z toho důvodu jsme nahradili problematický model jiným a k popraskání zatím u nikoho ze zákazníků nedošlo.

8. Zkoušel jste dosáhnout celoročního pěstování? S jakými výsledky?

My jsme si vlastně postavili skleník na podzim, a žena do něj zasadila bylinky, které nám vydržely až do února. Na základě těchto zkušeností určitě počítáme s tím, že zelenina, která bude vhodná, zůstane ve skleníku i přes zimu. A bylinky samozřejmě také.

Pokud i vy máte zájem o celoroční pěstování, přečtěte si náš článek Podzimem sezóna ve skleníku nekončí.

9. Doporučil byste naše zařízení svým známým?

Všechny kamarády a známé při návštěvě statku do skleníku vodíme. Manželka se tím opravdu chlubí. My vlastně kromě skleníku máme i obrovskou zahradu, se kterou jsme loni začali. Letos se opravdu rodí obrovské množství. Máme zeleninu a bylinky nejenom ve skleníku, ale i na zahrádce kolem. Třeba i brambory, pórek, ředkvičky, fazole… O Chytrý skleník už se zajímalo několik lidí a všem říkáme o vaší firmě, ať se opravdu kouknou, protože vše obrovsky zdražuje, ceny jdou nahoru. Vyplatí se tedy investovat do Chytrého skleníku, který vám tu investici vrátí během jedné/dvou sezón.

Statek Výštice oplývá nádhernou zahrádkou.