Chytrý skleník je skvělý samostatný, staráme se jen o sadbu, sklizeň a případný plevel

  • Autor příspěvku
  • Čas na čtení:6 minuty čtení

Jsme moc rádi, když vidíme, jak se našim zákazníkům v Chytrých sklenících daří. Každá zpráva o tom, jak jsou spokojení nás o to víc nakopne být lepší a pracovat usilovněji. A ještě více si vážíme toho, že se s námi naši zákazníci rádi podělí o své zkušenosti veřejně. Moc děkujeme paní a panu Menšíkovým za milý rozhovor o tom, co jim Chytrý skleník přinesl

1. Představte se nám. 

S manželkou máme rodinný dům se zahradou a rádi si pěstujeme svou zeleninu. Díky nestálému počasí, hlavně v jarním období, je u nás vysloveně nutnost mít skleník pro brzkou sklizeň. „Hloupý“ skleník jsme měli několik let a vyhovoval docela dobře. Jen byl problém s tím, že rádi jezdíme na týdenní pobyty do termálních lázní a na houby. S tím se pojila i nutnost zajistit závlahu a někoho, kdo bude ráno skleník otevírat a na noc opět zavírat. Určitě si dovedete představit, že není vždy jednoduché někoho najít, protože rodina má své vlastní zájmy a známí nemusí být vždy k dispozici.

Rodina Menšíkova má krásný rodinný dům se zahradou a skleníkem, kde si rádi pěstují svou vlastní zeleninu. 🙂

2. Odkud jste se o nás dozvěděli?

Dozvěděli jsme se o vás z televize, z nějakého pořadu, již si ale nevzpomínáme z jakého. Bylo poměrně hned jasné, že je to řešení přesně pro nás. Skleník jsme již měli, stačilo jen zajistit montáž řídicí jednotky, senzorů a ovládacích prvků.

3. Jak pro Vás byla náročná instalace? Kolik času Vám zabrala?

Musíme říci, že pro nás nebyla instalace vůbec náročná, protože jsme zavolali přímo do firmy a domluvili se, že instalaci provede firma Sensorie. Jen jsme se domluvili, co vše musí být přivedeno do skleníku, jako připojení vody a elektřiny. O to se postarala jiná firma. Do elektroinstalace bychom se asi nepouštěli, neboť elektřina „kope“. 🙂 Co se týká přívodu vody, tak díky tomu, že máme po celé zahradě zavlažovací systém, tak vyvedení odbočky z páteřní sítě do skleníku byla otázka pár hodin.

4. Co ve skleníku pěstujete?

Asi tradičně, již brzy z jara ředkvičky a saláty, kedlubny, poté okurky, papriky a rajčata. Je pravda, že to je takový mix, kde každá plodina vyžaduje maličko odlišné prostředí, ale dokázali jsme najít kompromis v nastavení, kdy se všemu dobře daří.

Ve skleníku pěstujeme takový mix, kdy každá plodina vyžaduje odlišné prostředí, ale dokázali jsme najít kompromis v nastavení, takže se všemu dobře daří. 🙂

5. Jak nakládáte se zeleninou vypěstovanou v Chytrém skleníku?

Zeleninu máme pro vlastní spotřebu a pro rodinu. Ať už v syrovém stavu nebo zavařenou/zmraženou. 

6. Splnil Chytrý skleník vaše očekávání?

Jednoznačně. Skleník je skvělý samostatný, jen se musíme starat o případný plevel, sadbu a sklizeň. To jsou však radostné maličkosti, které si s manželkou užíváme.

7. Co spatřujete jako největší výhody chytrého pěstování?

Možnost odjet a nemít strach, že se vrátíme a bude vše suché, případně pomrzlé při jarních mrazících. 

8. Zkoušel jste dosáhnout celoročního pěstování? S jakými výsledky?

Celoročně nepěstujeme, protože náklady na vytápění by byly velké. Momentálně je skleník v provozu od konce března do konce listopadu, a když máme nastavenu min. teplotu 5 °C, aby nedošlo k poškození rostlin díky nízké teplotě, je spotřeba skleníku ročně cca 1MWh. V poměru s celkovou spotřebou, kterou máme, je to zanedbatelná částka, ale přeci jen udržet teplotu v zimě tak, aby sazenice rostly, by bylo nereálné díky velikosti skleníku cca 9 x 3 x 2,5 metrů. 

Na rostoucí náklady ohřevu Chytrého skleníku v zimním období hledáme u nás v Sensorii usilovně novátorská řešení. Doporučujeme stavět menší skleníky než v předchozích letech a lépe využíváme jejich potenciál. Připravovaný hydroponický systém významně zlepšuje využití prostoru ve skleníku. Navíc umí rozvádět teplo přímo k rostlinám, nikoliv do celého skleníku. Podstatná část tepla se přitom zachytává ze slunečních paprsků.

9. Dohlížel jste do skleníku vzdáleně? Například z dovolené?

Přece jen jsme starší generace, tak tuto činnost za nás dělá syn, který má k technologiím blíže. 🙂 Ve své podstatě ani není nutný vzdálený dohled, protože vše funguje, jak má. Jen občas cíleně zavíráme okna v případě ohlášení silných větrů.

Vzdálený dohled není nutný, protože vše funguje, jak má. 🙂

10. Je něco, co u chytré výbavy postrádáte?

Postrádáme, aby skleník mohl otevírat okna jen částečně. Momentálně je buď otevře všechny naplno, nebo je zase všechny zavře. Kdyby se okna mohla jen částečně otevírat, tak by možná stálo za zvážení nějakého stupně AI, kdy by se skleník učil a mohl plynuleji řídit teplotu, vlhkost atd. Dále by možná stálo mít někde kompletní statistiky spotřebované elektřiny, vody. 

V průběhu roku bude dokončena aktualizace webové aplikace Chytrého skleníku, která umí otevírat okna postupně a řídit podmínky uvnitř něj plynuleji, než dříve. Veškeré připravované novinky mohou vždy využít i všichni stávající zákazníci.

11. Doporučil byste naše zařízení svým známým?

Jednoznačně ano. Komfort spojený s užíváním skleníku, pokud musíte cestovat či pracujete, je neocenitelný. Musíme také poděkovat za skvělý přístup pana Ing. Bažouta, který je ochoten vždy poradit a vše potřebné vysvětlit. Jen tak dále.