Bez tepla se neobejdou lidé, ale ani rostliny. V chladném počasí zpomaluje jejich růst a v krajním případě může mráz zničit celou úrodu. Chytrý skleník vždy používáme v souladu s přírodou a aktuálním ročním obdobím. Pokud k ohřevu nepřistupujeme s rozumem, nepoděkuje nám peněženka, ale ani životní prostředí. V tomto článku se dozvíte, na co si dát pozor už při výběru skleníku, jak chytrou výbavu správně používat a kolik nás to bude stát, když půjdeme na celoroční pěstování chytře.
Pokud chceme mít zásoby čerstvé zeleniny, i když venku zrovna poletují sněhové vločky, nebo si chceme vegetační dobu alespoň prodloužit, je důležité vybrat si skleník s kvalitní tepelnou izolací. Sílu tepelné izolace poznáme podle takzvaného koeficientu prostupu tepla (pro sklo 4 mm je to K = 5,80 W/m2K), který se dozvíme od výrobce. Čím menší toto číslo je, tím méně nás vyhřívání bude stát. Pro celoroční pěstování doporučujeme polykarbonát o síle alespoň 6 mm. V našem ukázkovém skleníku používáme polykarbonát o síle 10 mm, který nám oproti sklu ušetří více než 60 % nákladů.
Tepelné ztráty jsou jedna věc, ale bez zdroje tepla uvnitř skleníku se neobejdeme. Důležitým zdrojem tepla v Chytrém skleníku je energie ze slunce. Hydroponická ramena se totiž přes den chovají jako solární panel, který ukládá energii slunečních paprsků do živného roztoku. Pojďme si na příkladu z našeho ukázkového skleníku ukázat, kolik tepla nám tímto způsobem příroda nabízí.
V ukázkovém skleníku máme hydroponická ramena s celkovou kapacitou pro 200 košíčků. Společně s ostatními nájemci zde pěstujeme nejčastěji různé druhy salátu, špenátu, ředkviček, kedluben, bylinek a jahod. Dohromady v systému koluje zhruba 100 litrů živného roztoku, který pochází výhradně z dešťové vody ze střechy skleníku. Kromě toho je zde 300 litrový zásobník dešťové vody, který je s hydroponickými rameny propojený tepelným výměníkem.
Nejvíce tepla posbíráme samozřejmě v létě, jenže to zrovna není moc potřeba. Pojďme si tedy ukázat, jak to funguje na podzim, kdy je díky chytré výbavě skleník stále plný úrody, ale přicházejí první mrazy. Pomalu se rozednívá a teplota živného roztoku je okolo 10 °C. Je překrásné počasí a teplota se postupně dostala až na příjemných 23 °C. Pro nadcházející noc se tedy uložilo celých 6 kWh energie, která v elektřině vyšla zhruba na 20 korun českých. Venku už pozorujeme první mrazíky, v Chytrém skleníku ale může být i krásných 10 stupňů, a to je opravdu znát.
Fotografie vlevo je focena v září 2023, na druhém obrázku jsme zachytili náš Chytrý skleník v listopadu téhož roku. Úroda si směle roste dál. 🍅
Vyhřívání Chytrého skleníku ze slunce nahrává i další fakt. Při zatažené obloze uložíme energie méně, ale ani jí tolik nepotřebujeme. V oblačném počasí je rozdíl mezi denní a noční teplotou mnohem menší a mrazy nejsou tolik silné. A do kdy můžeme tímto způsobem pěstovat? V ukázkovém skleníku až do konce listopadu sedal na elektrický ohřívač jenom prach.
No dobře, vegetační dobu jsem si prodloužili, ale co když se nám zima ukáže v plné síle? Potom přichází ke slovu hydroponický ohřev. V ukázkovém skleníku jsme dříve využívali elektrický ohřívač o výkonu až 2 kW. Jenže při letošním vývoji jsme přišli na další obrovskou výhodu hydroponie, kterou je schopnost koncentrovat teplo kolem rostlin, nikoliv do celého prostoru. Díky tomu nyní používáme ohřívač, jehož spotřeba je o 65 % nižší než dříve. Jak to ale přesně funguje?
Hydroponická ramena se v mrazivém počasí mění v jedno velké topení. Čím je venku chladněji, tím více musí topení hřát, abychom ve skleníku udrželi cílovou teplotu, v našem případě jsou to 3 °C. Rostliny ohříváme od srdce, nikoliv jenom na povrchu, což jim velice dobře prospívá. Nemluvme jenom obecně, pojďme si to ukázat na příkladu z našeho ukázkového skleníku.
Je prosinec, podvečer prosluněného dne a hydroponická ramena jsou plná sluneční energie, se kterou se postaví pořádnému mrazu. Venku se ochlazuje, hydroponický ohřev se nejprve zapíná jenom čas od času, později běží trvale. Nad ránem je venku -9°C, uvnitř necelé 3 °C, a v živném roztoku u rostlinek dokonce 13 °C. I přes silné mrazy je zde dost tepla nejen pro jejich přezimování, ale i růst.
Určitě vás ale zajímá, na kolik vás pěstování čerstvé zeleniny v Chytrém skleníku přijde. Díky energii ze slunce jsme v ukázkovém skleníku až do konce listopadu jiný zdroj tepla nepotřebovali. Pokud ale mrzne, až to praští, vychází spotřeba hydroponického ohřevu v rodinném skleníku okolo 15 korun českých za den. Když přitom hydroponická ramena praskají ve švech, ekonomický smysl to dává.
Za celý rok 2023 jsme v ukázkovém skleníku spotřebovali elektřinu za 1680 korun českých a pro zálivku nám stačila pouze dešťovka ze střechy. Skleník je přitom komunitní, a kromě Chytrého tržiště je zde dost místa pro dalších 6 chytrých pěstitelů. Na vrchovinách nebo v náročném horském prostředí je samozřejmě ke zvážení, zda v nejchladnějším období neuložit skleník k zimnímu spánku. Jste ve světě pěstování úplným začátečníkem? To vůbec nevadí, kdy, jak a co v Chytrém skleníku pěstovat vám poradí naše webová aplikace. Přidejte se do naší pěstitelské rodiny a mějte čerstvou domácí zeleninu i vy.