Jsme moc rádi, když vidíme, jak se našim zákazníkům v Chytrých sklenících daří. Každá zpráva o tom, jak jsou spokojení nás o to víc nakopne být lepší a pracovat usilovněji. A ještě více si vážíme toho, že se s námi naši zákazníci rádi podělí o své zkušenosti veřejně. Moc děkujeme panu Pavlu Kramnému za milý rozhovor o tom, co mu Chytrý skleník přinesl.

Představte se nám.
Jmenuji se Pavel Kramný, mám 5-člennou rodinu a ve skleníku si pěstujeme zeleninu pro vlastní použití – stravujeme se zdravě a čerstvá zelenina je pro nás nezbytným doplňkem od jara do podzimu.


Víte, že bychom měli sníst 3-4 porce zeleniny denně? 🍅 A ta domácí bude zaručeně chutnat nejlépe.
Odkud jste se o nás dozvěděl?
Z internetu z článku o chytrém pěstování, které zaujalo mou ženu, a tak mi pořídila Sensorii jako stavebnici, abych se nenudil.
Paní Kramná nás tehdy telefonicky oslovila s poptávkou vhodné sestavy konstrukce skleníku a chytré výbavy, kde se vypěstuje dostatek zeleniny pro početnou rodinu a během co možná nejdelší části roku. Doporučili jsme jí tedy kvalitně zateplený skleník s klasickou sedlovou střechou, který dodnes využíváme jako ukázkový, a máme s ním přímou zkušenost. Zároveň jsme sestavili i doporučený balíček chytré výbavy pro klasické pěstování v půdě (moderní hydroponie i aquaponický chov ryb byl tehdy teprve ve vývoji).
Jak dlouho Chytrý skleník používáte?
Bude to třetí rok.

Jak pro Vás byla náročná instalace? Kolik času Vám zabrala?
Instalaci skleníku Lanit Plast 6 m jsem dělal se synem, základy nám ale postavili profíci – mám vyvýšené záhony cca 80 cm, takže jsme museli pracovat se žebříkem, ale dle návodu šlo vše hladce. Nejtěžší bylo nařezat správně díly z polykarbonátu, zvolili jsme 10 mm, ale nakonec klaplo i toto. Musím říci, že Lanit Plast se skutečně dobře skládá. Instalace Sensorie mi taktéž zabrala chvilku, vše je jednoduše popsáno, a pokud člověk postupuje dle manuálu, není problém se během chvíle těšit z plné automatiky např. oken, zálivky, atd. Nejlepší pro mne byla ta zálivka a otevírání oken. Díky tomu skutečně nemusíme být u skleníku stále a být se, že se nám úroda zničí. Vodu čerpám z vlastní studny, takže i toto je ekonomická výhoda.
Protože jsme měli se skleníkem Lanit Plast přímou zkušenost, mohli jsme panu Kramnému dodat detailní fotografie z již dokončených realizací a poradit i s vhodným rozmístěním chytré výbavy. I když se rozhodl pro instalaci svépomocí, byli jsme vždy k dispozici pro pomoc na dálku.


Pan Kramný si skleník postavil svépomocí – poradil si i s instalací chytré výbavy. 💪
Co ve skleníku pěstujete?
Rajčata, okurky, papriky, mochyni peruánskou, kedlubny, saláty, zelí. Momentálně se snažím v hydroponickém rameni vypěstovat i saláty a jahody, ale nedaří se mi.
S panem Kramným jsme se spojili a získali bližší informace o tom, jakým způsobem rostlinky pro moderní hydroponii předpěstovává. Zjistili jsme, že semínka nechtějí klíčit vlivem příliš chladných podmínek a poradili, jak situaci vyřešit. Rozšířili jsme i popis k předpěstování v uživatelské příručce, aby se doporučení dostaly i k dalším členům naší pěstitelské rodiny.


Mezi nejtypičtěji pěstované druhy zeleniny ve skleníku patří jednoznačně rajčátka a okurky. 🥒
Jak nakládáte se zeleninou vypěstovanou v Chytrém skleníku?
Vše spotřebujeme, jsme velká rodina a většinou jíme zeleninu 3x denně a co nespotřebujeme, dáme rodičům, kteří bydlí hned vedle nás a už jsou starší, tak je jakákoliv čerstvá zelenina potěší.

O vypěstovanou zeleninu se rodina Kramná dělí se svými rodiči. ☺️
Splnil Chytrý skleník Vaše očekávání?
Částečně. Chtěl bych se více ponořit do hydroponie, ale zatím se mi nedaří – ze zasazených 30 semínek salátů mi nevzešlo ani jedno, z 10 semínek jahod taktéž ne. Pokud je dobrá půda, což my máme, na jaře, v létě i na podzim vše roste samo, ale já osobně bych ocenil, kdyby vše fungovalo i přes zimní období, a to se mi zatím nepodařilo. Taktéž je to možná tím, že mám ve skleníku moc zimu, když je venku například -3 stupně, musím skleník ohřívat, a to už není tak ekonomicky výhodné.
Potíž s předpěstováním byla skutečně v příliš chladném prostředí v kombinaci s volbou semínek. Panu Kramnému jsme doporučili předpěstovat za mrazivého zimního počasí ve stabilním domácím prostředí a sazeničky přemístit do skleníku až když překonají úvodní fázi růstu. Tento postup šetří náklady, urychluje sklizeň úrody a nyní je podrobněji rozepsaný přímo v příručce dodávané k Chytrému skleníku.


S hydroponickým pěstováním vám rádi pomůžeme – neustále pro vás vylepšujeme nejen samotné pěstování, ale i manuál, ve kterém se dozvíte, jak na to. 💧
Co spatřujete jako největší výhody chytrého pěstování?
Chytrý algoritmus na otevírání oken, spouštění ventilátoru, zálivku a zvlhčování – to je obrovské plus, kdy skutečně nemusím vůbec na skleník dohlížet a bez obav mohu vše svěřit chytrému programu Sensorie. Stačí jen večer přijít z práce a sklidit úrodu… První rok jsme byli tak nadšení, že jsme nedodrželi rozestupy a nasadili sazeničky tak blízko, že nám během chvíle vytvořily nepropustnou džungli – další rok už jsme na to šli správně a sazeničky měly dostatek místa a světla, a tím pádem se nám podařilo vypěstovat skutečně nádherné kusy zeleniny. Okurky salátovky jsme ještě v říjnu nabízeli všem známým, jak jsme jich měli hodně.
Algoritmus pro řízení podmínek v Chytrém skleníku se stará o to, aby všechny součásti chytré výbavy táhly za jeden provaz a vytvořily co možná nejlepší podmínky, a s nízkými náklady. Od prvního spuštění až do současnosti dostal algoritmus přes 500 vylepšení – to jsou zhruba dva nové nápady každý týden. A tohle neuvěřitelné tempo vývoje si hodláme udržet i nadále. Veškeré novinky přitom poskytujeme jako poděkování i stávajícím zákazníkům zpětně formou bezplatných aktualizací na dálku.

Ušetřil Vás Chytrý skleník rutinních úkolů?
Ano, velice.
Podařilo se Vám prodloužit vegetační dobu?
Ano, hlavní sezónu se mi podařilo prodloužit již od konce března do cca poloviny listopadu. Pro celoroční pěstování jsem svůj Chytrý skleník rozšířil o hydroponická ramena, ale narazil jsem na potíže s klíčením rostlin. Ale pracuji na tom a věřím, že to časem vypiluji.
Dohlížel jste do skleníku vzdáleně? Například z dovolené?
Ano, z dovolené jsem do skleníku dohlížel denně, a to nejen na hodnoty, ale také na kameru, jak se rostlinám daří a upozorňoval jsem rodiče, že papriky a rajčata už by to chtělo sklidit. Taktéž jsem pravidelně kontroloval spotřebu skleníku, aby bylo pěstování skutečně ekonomické.
Jednou z nejoblíbenějších funkcí webové aplikace Chytrého skleníku je přehledná statistika provozních nákladů. Pěstitel má neustálý přehled nad tím, kolik ho pěstování stojí, a účty za vodu ani elektřinu ho proto nepřekvapí. Aquaponické skleníky již navíc umíme provozovat nepřetržitě po celý rok a i bez přípojek – pouze z energie slunečních paprsků a dešťové vody ze střechy.

Je něco, co u chytré výbavy postrádáte?
Ano, postrádám otevřené rozhraní, které by bylo schopno předat data i jinam, do jiného chytrého systému, který by ještě více vše zautomatizoval. Například mi chybí API s údaji pro přesun do Home Assistant.
Chytrý skleník v současnosti nabízí univerzální rozhraní, ze kterého lze získat informace o aktuálních podmínkách i stavu řízení. Tyto informace lze využít k pokročilejší automatizaci s chytrou domácností, univerzální data je nicméně nutné převést do formátu na míru cílové platformě.
Jinak je prostředí velice intuitivní a vším provede a nastaví samo. Taktéž aktualizace na nové verze software a systém podpory je skvělý. Když se mi něco rozbilo, vždy mi pánové ze Sensorie vyšli vstříc a dodali náhradní díl včas.
I když je Chytrý skleník velice spolehlivý, k závadě některých součástí přece jenom po čase dojít může. U skleníků připojených ke vzdálenému dohledu umíme často prověřit situaci i na dálku. Když následně zjistíme, že zákazník používá zařízení podle doporučení z návodu a za potíže nemůže, často zasíláme přímo náhradní díly a zákazníka klasickým reklamačním procesem vůbec netrápíme.
Uvažujete o rozšíření chytré výbavy o některou z novinek?
Momentálně ne, poslední novinkou bylo hydroponické rameno, které jsem si pořídil, a které momentálně zkouším, jak funguje a co si mohu dovolit pěstovat.
Doporučil byste naše zařízení svým známým?
Ano, určitě, již jsem provedl několik zájemců skleníkem a všichni byli nadšení, jak z hardware, tak ze software a chytrých funkcí. Je to vlastně stavebnice, kterou si člověk může poskládat sám, jak je libo – vše je dobře a důkladně popsáno v manuálu a případně se člověk doptá na podpoře.
