Mnozí z vás jistě dobře ví, že podporujeme lokální pěstování zdravé domácí zeleniny a snažíme se, aby měl tuto možnost opravdu každý. Nejen lidé, kteří vlastní zahrádku se skleníkem, ale i obyvatelé panelového domu. Náš unikátní Komunitní skleník s chytrou výbavou hrdě stojí v krásné zahradě v Brně na Lipce – Rozmarýnku, a už několik měsíců nese ovoce. Tedy, aby bylo jasno, zeleninu. 🙂 O aktuálních novinkách a dění v Komunitním skleníku vás pravidelně informujeme, nyní ale přicházíme s pohledem dvou skvělých žen paní Moniky Abrtové a Michaely Kurtaničové, které jsou součástí naší pěstitelské rodiny.
Rády bychom s vámi sdílely naše zkušenosti s Komunitním skleníkem a pěstováním pomocí chytré výbavy. Obě jsme nadšené zahradnice a máme bohaté zkušenosti s pěstováním tradičních plodin, jako jsou rajčata, okurky, papriky, byliny a další.
Představte se nám.
Monika: Zahrádkaření je mou vášní. Rostliny a pěstování jsou pro mě jako terapie. Mám ráda experimenty a nové způsoby, jak pěstovat plodiny. Vždycky mě zajímaly inovativní metody, takže mě přitahovala možnost být součástí Komunitního skleníku s chytrou výbavou.
Míša: A já ráda konzumuju Moničiny výpěstky. Když jsem se dozvěděla o Komunitním skleníku, byla jsem nadšená možností se zapojit do tak zajímavého projektu.
Odkud jste se o nás dozvěděli?
Míša: Já jsem se o Komunitním skleníku dozvěděla na Facebooku. Procházela jsem si různé zahradnické skupiny a narazila jsem na váš příspěvek.
Jak dlouho v Komunitním skleníku s chytrou výbavou pěstujete?
Monika: Ve skleníku pěstujeme přibližně 3 měsíce.
Bylo pro Vás složité zorientovat se v tom, jak to ve skleníku funguje?
Míša: Na začátku jsme dostaly podrobné instrukce, takže jsme žádný problém s orientací neměly.
Co ve skleníku pěstujete?
Monika: V současné době pěstujeme dva druhy rajčat, papriky a okurky.
Míša: Ano, a kromě tradičního pěstování v půdě jsme se také začaly věnovat hydroponickému pěstování. V hydroponii pěstujeme různé druhy salátů, které rostou (a někdy nerostou) bez použití půdy. Je to pro nás nová velmi zajímavá zkušenost.
V Komunitním skleníku máte 8 sousedů, jak s nimi vycházíte?
Monika: Sousedé ve skleníku jsou skvělí pěstitelé. I když se s nimi nepotkáváme osobně, vidíme, jak jim rostliny krásně rostou.
Splnil Komunitní skleník vaše očekávání?
Monika: Určitě ano, dokonce je předčil. Je to příjemné místo, kde můžeme pěstovat své oblíbené plodiny. Navíc chytrá výbava a možnost pěstování pomocí hydroponie přidává další rozměr naší zahradnické zkušenosti.
Míša: Souhlasím s Monikou. Komunitní skleník je skvělým místem pro zahradnické nadšence jako jsme my. Máme možnost objevovat nové techniky pěstování a případně i sdílet své zkušenosti s ostatními.
Co spatřujete jako největší výhody chytrého pěstování?
Monika: Jednou z nejzásadnějších je možnost pěstovat celoročně nezávisle na počasí. Díky chytré výbavě je možné monitorovat a řídit prostředí ve skleníku, což vede k lepšímu růstu a kvalitě plodin.
Míša: Ano, a další výhodou je úspora vody a prostoru.
Jste jedněmi z prvních lidí, kteří mají tu možnost vyzkoušet náš vlastní hydroponický systém, jak se Vám líbí?
Monika: Jsme nadšené. Hydroponie je pro nás nová zkušenost a líbí se nám, jak efektivní a udržitelná metoda pěstování to je.
Míša: Ano, jsme rády, že jsme součástí tohoto projektu a můžeme se podílet na jeho vývoji, alespoň jako první uživatelé.
Bylo pro vás složité naučit se pěstovat hydroponicky?
Monika: Překvapivě to nebylo tak těžké, jak jsme si myslely. Dostaly jsme podrobné instrukce a máme možnost se ptát na rady.
Míša: Slovy ani nejde vyjádřit, jak pyšné jsme na naše hydroponické saláty. 🙂
Jak často používáte webovou aplikaci Komunitního skleníku?
Monika: Webovou aplikaci občas použijeme, když chceme na dálku zjistit, jak se daří rostlinám ve skleníku.
Míša: Zatím nejsme tak daleko, abychom sledovaly všechny ukazatele, které aplikace nabízí, takže využíváme hlavně přístup k webové kameře.
Je něco, co v Komunitním skleníku postrádáte?
Monika: Pokud bych měla zmínit něco, co postrádáme, tak je to možnost osobního setkání se sousedy ve skleníku. Rády bychom se s nimi seznámily, sdílely zkušenosti.
Doporučily byste pěstování v Komunitním skleníku s chytrou výbavou svým známým?
Monika: Určitě! Je to skvělá příležitost pro zahradnické nadšence, kteří chtějí vyzkoušet nové techniky a sdílet své zkušenosti s podobně smýšlejícími lidmi. Navíc je to i dobrá cesta k udržitelnému pěstování a vytváření komunity.
Míša: Ano, rozhodně bych to doporučila. Komunitní skleník s chytrou výbavou je zajímavou možností pro ty, kteří mají zájem o pěstování a chtějí využít moderní technologie.